Partnerzy serwisu:

Wodorowy Solaris rozpoczyna testy w Jaworznie

Redakcja 02.03.2022

Wodorowy Solaris rozpoczyna testy w Jaworznie
fot. Solaris
W środę, 2 marca, w Jaworznie rozpoczynają się testy autobusu wodorowego Urbino 12 hydrogen. Próbne jazdy potrwają cztery tygodnie. PKM Jaworzno od lat stara się wieść prym w dziedzinie elektromobilności. Teraz operator chce poznać możliwości związane z wykorzystaniem wodoru w transporcie miejskim.
Właśnie rozpoczynają się testy Solaris Urbino 12 hydrogen u przewoźnika PKM Jaworzno. Testy potrwają cztery tygodnie, od 2 do 31 marca. Zostały rozplanowane m. in. do obsługi najbardziej obciążonych linii miejskich w Jaworznie, łączących największe osiedla mieszkaniowe. Autobus będzie użytkowany przez cały dzień, 7 dni w tygodniu, i będzie kursował przede wszystkim na liniach nr 303 i 307. Stwarza to wiele możliwości skorzystania z podróży tym unikatowym pojazdem i zapoznania się z technologią wodorową. Do tankowania pojazdu wodorem operator transportu miejskiego w Jaworznie skorzysta z mobilnej stacji firmy AirProducts.

– Z radością przyjąłem fakt, że możliwości tego supernowoczesnego pojazdu będą sprawdzane właśnie w Jaworznie, mieście stanowiącym świetny przykład skutecznego wdrażania e-mobilności w komunikacji zbiorowej. Testy potrwają cztery tygodnie, co pozwoli w sposób kompleksowy zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje Urbino 12 hydrogen w codziennym ruchu miejskim. Przypomnijmy, że Jaworzno było prekursorem w elektryfikacji floty zarówno w Polsce, jak i na skalę europejską. Teraz ma szansę być liderem kolejnej zaawansowanej technologii w bezemisyjnym transporcie przyszłości: technologii wodorowej. Myślę, że w dzisiejszych czasach już nikt nie ma wątpliwości, że wodór to jeden z kluczowych filarów transformacji transportu publicznego we współczesnym świecie – powiedział Petros Spinaris, członek zarządu firmy Solaris Bus & Coach.

– Zależy nam, aby Jaworzno było postrzegane jako miejsce wspierające nowe technologie, otwarte na inwestorów i nowych mieszkańców. Sprawny transport publiczny to jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania organizmu miejskiego. Regularnie prowadzone badania opinii publicznej wskazują, że mieszkańcy doceniają wysoką jakość świadczonych usług. Ponad 80 proc. mieszkańców korzysta z przejazdów autobusami, a 88 proc. pozytywnie ocenia wprowadzenie i rozwój floty pojazdów elektrycznych – przekazał Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

– Pierwszy autobus elektryczny w naszym przedsiębiorstwie ma już 7 lat. Nieustannie musimy pamiętać o odnawianiu floty pojazdów i szukamy najbardziej efektywnych technologii. Liczymy, że zebrane podczas testów doświadczenia umożliwią nam skuteczną aplikację o zewnętrzne środki na dalszą modernizację taboru. W niedalekiej przyszłości jako pierwsi będziemy mogli podać datę zaprzestania obsługi tak dużego miasta, jak Jaworzno, autobusami spalinowymi – zauważył Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.

Podstawowym wyposażeniem wodorowych Urbino są ultranowoczesne zestawy ogniw paliwowych o mocy 70 kW oraz pięć butli kompozytowych na wodór o łącznej pojemności 1560 l, umieszczonych na dachu pojazdu, a także dwa silniki elektryczne o mocy 125 kW każdy. Wodór, przechowywany w zbiornikach w postaci gazowej, trafia do ogniwa paliwowego, gdzie w wyniku reakcji połączenia wodoru z tlenem powstaje energia elektryczna, przekazywana do układu napędowego. Dzięki zastosowanej technologii autobus ma możliwość pokonania na pojedynczym tankowaniu 350 km, a jedynymi zostawianymi przez niego są ciepło i para wodna.

Współpraca PKM Jaworzno z Solaris Bus & Coach trwa nieprzerwanie od 21 lat. W charakterystycznych barwach przewoźnika kursowało dotychczas ponad 80 autobusów Urbino, z czego ponad połowa to bezemisyjne pojazdy elektryczne. Docelowo w 2022 roku spółka eksploatować będzie aż 50 sztuk autobusów elektrycznych.

Wykorzystanie wodoru w transporcie to realna możliwość zmniejszenie emisji generowanych przez sektor transportu publicznego. Na taki krok zdecydowali się już klienci firmy Solaris z Austrii, Czech, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji i Włoch. To państwa, które już są – lub wkrótce będą – w posiadaniu autobusów wodorowych Urbino 12 hydrogen. Wiele decyzji zakupowych było poprzedzonych testami. Autobus był prezentowany i testowany m.in. w Budapeszcie, Frankfurcie, Hamburgu, Koninie, Madrycie, Paryżu i Wiedniu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony