Partnerzy serwisu:

Włocławek na drodze do elektromobilności

ZDG TOR 20.08.2020

arrow
arrow
Włocławek na drodze do elektromobilności
fot. ZDG TOR
Włocławek na drodze do elektromobilności
Włocławek na drodze do elektromobilności
Włocławek na drodze do elektromobilności
Włocławek na drodze do elektromobilności
17 sierpnia przyjęta została Strategia Rozwoju Elektromobilności dla Włocławka. Opracowanie, które porządkuje działania na rzecz zeroemisyjnego transportu w mieście zostało przygotowane przez ekspertów z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Uchwalenie strategii było umotywowane potrzebą poprawy stanu środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Dokument systematyzuje działania miasta na rzecz zeroemisyjnego transportu. Po Włocławku jeżdżą już pierwsze autobusy elektryczne , strategia zakłada, że w kolejnych latach będzie ich przybywać. W mieście rośnie także znaczenie innych pojazdów o napędzie elektrycznym: hulajnóg, rowerów czy skuterów. Strategia otwiera także drogę do wdrażania we Włocławku autobusów wodorowych. W związku z planami PKN ORLEN w zakresie stworzenia na terenie zakładów ANWIL hubu wodorowego Włocławek może stać się jednym z pionierów zeroemisyjnego transportu zasilanego napędem wodorowym.

Strategia Rozwoju Elektromobilności dla Miasta Włocławek na lata 2020-2035 to dokument, którego celem jest zweryfikowanie obecnej sytuacji i wyznaczenie kierunków rozwoju elektromobilności we Włocławku. Chodzi tu między innymi o stworzenie docelowej wizji zeroemisyjnej komunikacji publicznej i zielonej floty pojazdów wykorzystywanej przez jednostki miejskie. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na zakup pojazdów o napędzie elektrycznym, będą mogli liczyć na rozwój sieci punktów ładowania, a miłośnicy rowerów i hulajnóg elektrycznych będą brani pod uwagę przy rozwoju infrastruktury rowerowej. W dokumencie znalazła się także analiza możliwych kierunków działań i przegląd działań w zakresie mobilności i smart city. Autorzy strategii przeanalizowali między innymi: zasadność wprowadzenie we Włocławku tramwaju, możliwości zwiększania roli kolei, trendy w zakresie współdzielonej mobilności we Włocławku czy możliwości rozwoju systemu Park&Ride.

Nadrzędnym celem opracowania jest poprawa jakości życia mieszkańców Włocławka. Miasto ma stać się bardziej przyjazne dla wszystkich osób przemieszczających się po nim. Inteligentne zarządzanie mobilnością ma pozwolić na to, by wygoda i szybkość podróży szły w parze z ograniczeniem zanieczyszczenia środowiska. Zgodnie z założeniami strategii transport publiczny ma być „bliżej mieszkańców”. Dzięki elektryfikacji transportu i rozwojowi alternatyw wobec samochodów spalinowych we Włocławku ma spaść poziom hałasu i zanieczyszczeń powietrza. Elektromobilność to także zmiana podejścia do energii: samochód będzie można ładować także w domu, a dzięki wsparciu efektywności energetycznej i rosnącej roli odnawialnych źródeł energii zasilanie pojazdów elektrycznych nie będzie musiało wiązać się ze zwiększeniem mocy elektrowni węglowych.

W celu promocji dokumentu i elektromobilności przygotowano 200 materiałowych toreb. Na potrzeby spotkań z udziałem najmłodszych mieszkańców promujących zrównoważony transport Włocławka zamówiono kilka zestawów klocków LEGO. Realizację założeń strategii zaplanowano na lata 2020-2035. Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu GEPARD II.

Dokument został przygotowany na zlecenie Urzędu Miasta Włocławek przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony