Partnerzy serwisu:

Włochy zwiększają limit miejsc w komunikacji miejskiej do 80 proc.

Rafał Dybiński 02.09.2020

Włochy zwiększają limit miejsc w komunikacji miejskiej do 80 proc.
fot. Trenitalia
Ministerstwo Transportu Włoch wprowadziło nowe zasady organizacyjne w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 w środkach komunikacji po inauguracji nowego roku szkolnego. Wypracowane porozumienie pozwoliło wygospodarować 350 mln euro dla władz lokalnych na realizację postanowień/wytycznych.
Wypełnienie pociągów i autobusów, w tym dedykowanych do transportu szkolnego, może osiągnąć poziom maksymalnie 80 proc. Jedynie na dystansach krótszych niż 15 minut dozwolone jest wykorzystywanie wszystkich miejsc w pojazdach transportu publicznego.

Każdy pasażer autobusy lub pociągu zobowiązany jest do noszenia ochronnej maseczki zakrywającej usta i nos oraz do zachowania dystansu społecznego, przynajmniej jednego metra. Zasada nie musi być stosowana jedynie w przypadku osób mieszkających w tym samym budynku, a także ich krewnych i wszystkich innych osób pozostających w "stabilnych relacjach międzyludzkich".

Nowe wytyczne przewidują również pomiar temperatury przed wejściem ucznia na pokład pojazdu szkolnego oraz całkowity zakaz wsiadania w przypadku gorączki lub bezpośredniego kontaktu w ciągu ostatnich czternastu dni z osobami zakażonymi wirusem COVID-19.

Opracowano również precyzyjne zasady dotyczące uporządkowanego sposobu wypełnienia dedykowanych autobusów szkolnych. Uczeń może wejść na pokład pojazdu dopiero po tym jak jego poprzednik zajmie już miejsce. Wypełnienie rozpoczyna się od końca autobusu. Niezbędne jest oczywiście zachowanie dystansu oraz unikanie bliskich kontaktów. Pomocne w realizacji tych celów mogą być także instalowane separatory, które jednocześnie pozwolą na większe wypełnienie pojazdów. Materiał z jakiego będą produkowane wciąż jest jeszcze w fazie identyfikacji i wymaga stosownego zezwolenia Ministerstwa Zdrowia.

We wszystkich formach transportu lokalnego, wliczając metro, autobusy i pociągi, należy jednocześnie zainstalować specjalne dystrybutory z wodno-alkoholowym roztworem dezynfekującym do mycia rąk. Firmy zarządzające usługami muszą zapewnić odpowiednie formy komunikacji dotyczące prawidłowego używania/użytkowania środków ochrony indywidualnej. Zachęca się również do kontrolowania poziomu rozprzestrzenia się wirusa COVID-19 w danym regionie poprzez korzystanie z dedykowanej aplikacji "Odporność".

Przedstawiciele regionów z Półwyspu Apenińskiego nie ukrywają zadowolenia z wypracowanego porozumienia i ustanowienia nowych zasad. - Zdrowy rozsądek i zaangażowanie sprawiły, że kraj zrobił dobry krok w kierunku powrotu do normalności - podkreślił w mediach społecznościowych Giovanni Toti, prezydent Ligurii. - Nasze prośby zostały zaakceptowane. Zrobiliśmy kolejny istotny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa i prawa do mobilności dla studentów oraz wszystkich osób dojeżdżających do pracy - podsumował Stefano Bonaccini, gubernator regionu Emilia-Romania, sąsiadującego z Ligurią, Lombardią i Toskanią.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport