Partnerzy serwisu:

Wkrótce ma ruszyć przebudowa dworców kolejowych w Toruniu

Jakub Rösler 23.03.2022

Wkrótce ma ruszyć przebudowa dworców kolejowych w Toruniu
Toruń Miasto po przebudowiemat. PKP SA
Pod koniec zeszłego roku spółka PKP SA wybrała wykonawcę, który dokona przebudowy i modernizacji dwóch toruńskich dworców kolejowych, Toruń Wschód oraz Toruń Miasto. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, prace przy obu dworcach mają rozpocząć się wkrótce.
W ubiegłym roku opisywaliśmy proces wyboru wykonawcy, który dokona przebudowy i modernizacji dwóch toruńskich dworców kolejowych, Toruń Wschód oraz Toruń Miasto. PKP SA wybrały wykonawcę dla tego zadania pod koniec grudnia zeszłego roku, co otworzyło drogę do początku prac, choć te jak na razie jeszcze się nie rozpoczęły. Sprawą obu budynków zainteresowała się posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, która wysłała w tej sprawie interpelację poselską.

Przebudowa obu dworców ma ruszyć w drugim kwartale 2022 roku

Posłanka dopytywała o to, czy planowany jest remont obu dworców, a także w jakich latach ma nastąpić. Dodatkowo pojawiły się także pytania o montaż wind na peronach oraz o budowę drugiego toru między obiema stacjami. Odpowiedzi udzielił Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, który przypomniał, że przebudowa obu dworców będzie realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 - 2023.

– Według aktualnego harmonogramu rozpoczęcie przebudowy obydwu dworców planowane jest na II kwartał 2022 roku, natomiast zakończenie ich realizacji na IV kwartał 2023 roku – napisał wiceminister infrastruktury odpowiadając na pytanie o daty, w jakich mają być przebudowywane oba budynki.

Drugi tor i modernizacja peronów

O kwestii budowy drugiego toru między stacjami Toruń Wschód i Toruń Miasto pisaliśmy już kilkukrotnie w ostatnich latach. W 2019 roku udało się wybrać wykonawcę, który miał za zadanie opracowanie dokumentacji projektowej dla tego zadania. Inwestycja ma objąć swoim zakresem nie tylko budowę drugiego toru między przedmiotowymi stacjami, ale także modernizację peronów i przystosowanie ich do potrzeb osób o ograniczonej mobilności ruchowej.

Andrzej Bittel przypomniał, iż jest to wspólna inwestycja spółek PKP PLK, a także PKP SA, które realizują ją wraz z miastem Toruń. Jedna ze stolic województwa kujawsko-pomorskiego odpowiada w projekcie za modernizację kilku toruńskich ulic, budowę centrum przesiadkowego przy dworcu Toruń Wschód czy też budowę kładki pieszo-rowerowej na mości kolejowym.

Realizacja w nowej perspektywie, ale…

Wiceminister dodał też, że prace są przygotowywane do realizacji w nowej perspektywie unijnej, lecz na ten moment nie została jeszcze podjęta ostateczna decyzja o tym, czy zadanie to będzie realizowane.

– Realizacja przedmiotowej inwestycji planowana jest w perspektywie UE na lata 2021 – 2027, jednocześnie należy podkreślić, że ostateczna lista projektów realizowanych w kolejnej perspektywie finansowej 2021 - 2027 będzie uwarunkowana sfinalizowaniem prac nad zasadami korzystania z instrumentów finansowych Unii Europejskiej dla przyszłej perspektywy finansowej, jak również wielkością dostępnego budżetu, w tym wsparcia ze środków UE – napisał Andrzej Bittel.

Prace przy obu budynkach dworcowych są niezagrożone i ruszą niezależnie od inwestycji torowej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Proces inwestycyjny
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony