Partnerzy serwisu:

Wkrótce kolejne stacje ładowania na dworcach. Potem wynajem aut, skuterów i rowerów

Jakub Madrjas 15.03.2019

Wkrótce kolejne stacje ładowania na dworcach. Potem wynajem aut, skuterów i rowerów
fot. PKP SA
Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński zapowiedział rozszerzenie udziału PKP SA w programie rozwoju elektromobilności. Ładowarki do aut mają się pojawić na kolejnych dworcach.
Jak przypomniał podczas niedawnej konferencji prasowej prezes PKP SA Krzysztof Mamiński, w ramach Programu Inwestycji Dworcowych do 2023 r. zbudowanych i zmodernizowanych zostanie łącznie około 200 dworców za łączną kwotę 1,4 mld zł. Część z nich powstanie w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych.

– Pod koniec 2018 roku spółka podpisała umowę na realizację kolejnych 20 tego typu obiektów, m.in. w Chałupach, Kraśniku czy Czarnej Tarnowskiej. IDS-y to dworce modułowe, zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym oczekiwaniom podróżnych. Obiekty dostosowywane są do potrzeb wszystkich grup pasażerów, w tym osób z niepełnosprawnościami. Posiadają również ekologiczne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne czy odzysk wody deszczowej – zaznaczył Krzysztof Mamiński.

Kolejowa spółka bierze również udział w rozwoju elektromobilności. W ubiegłym roku uruchomiono ładowarki dla samochodów elektrycznych na czterech dworcach. – Wydłużyliśmy okres promocyjny, w którym ładowanie jest bezpłatne na 4 obecnych stacjach ładowania. Pierwsze z kolejnych sześciu stacji ładowania powstaną do końca pierwszego półrocza. – poinformował Mamiński (pierwotna informacja dotycząca końca kwartału była przejęzyczeniem - przyp. JM). Jak dodał, w kolejnym etapie PKP SA chce uruchomić możliwość wynajmu samochodów elektrycznych, skuterów i rowerów.

PKP SA przygotowuje również koncepcję rozbudowy sieci terminali przeładunkowych na terenach PKP w oparciu o wspólne zarządzanie. Podpisano już umowy o współpracy, m. in. ze Śląskim Centrum Logistycznym. Wieloletni program ma zostać przedstawiony w tym roku Ministerstwu Infrastruktury. – Mam nadzieję na jego akceptację, żeby stał się programem rządowym – powiedział Krzysztof Mamiński. Celem jest wykorzystanie szansy, jaką stwarza rozwój przewozów intermodalnych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony