Partnerzy serwisu:

WKD z umową finansową na drugi tor do Grodziska

Witold Urbanowicz 30.09.2019

WKD z umową finansową na drugi tor do Grodziska
fot. Dariusz Żaruk, sm42.pl
Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło umowę z WKD na dofinansowanie ze środków unijnych drugiego toru między Podkową Leśną a Grodziskiem. Wartość dofinansowania wynosi ponad 74 mln zł, co odpowiada ok. 70% kosztów inwestycji.
Projekt, który zrealizuje WKD, obejmuje budowę drugiego toru linii nr 47 między Podkową Leśną a Grodziskiem Mazowieckim. W zakres projektu wchodzi też wymiana nawierzchni istniejącego toru, przebudowa i dobudowa peronów, przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych, a także modernizacja dworców Podkowa Leśna Główna i Grodzisk Mazowiecki Radońska. Całkowita wartość projektu to 107,9 mln zł, a dofinansowanie wynosi 74,6 mln zł.

Efektem inwestycji ma być zwiększenie przepustowości linii. – Słowo "drugi" często kojarzy się nam z czymś gorszym, na przykład druga twarz, druga liga. W przypadku WKD ten liczebnik oznacza rozwój. Drugi tor to częstsze kursowanie pociągów, łatwiejszy dojazd dla mieszkańców, większa popularność WKD i w przyszłości kolejne inwestycje. Tak nakręca się spirala rozwoju. Cieszę się, że mogliśmy w tym pomóc. Szansę na rozwój dały fundusze unijne z POIiŚ, które zapewniły finansowanie 70% wartości tej inwestycji – powiedział Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.

W lipcu WKD podpisała umowę z firmą Transprojekt Gdański na wykonanie dokumentacji projektowej. Jej wartość to 3,444 mln zł, z czego 206,6 tys. zł to zadania objęte prawem opcji. Projekt wraz z uzgodnieniami i kompletnym wnioskiem o pozwolenie na budowę powinien zostać przygotowany do lipca 2020 r. W przyszłym roku spółka chciałaby też ogłosić przetarg na prace budowlane – tak, aby inwestycja zakończyła się na przełomie I i II kwartału 2023 r.

– Wypełniamy zamierzenie leżące u podstaw strategii przyjętej przez założycieli i budowniczych linii kolejowej EKD, którzy ponad 90 lat temu planowali drugą nitkę toru do Grodziska Mazowieckiego. Jesteśmy pewni, że przedsięwzięcie, na rzecz którego zawarta została dziś umowa, przyczyni się do dalszego wzrostu zainteresowania kolejowymi przewozami pasażerskimi, polepszenia jakości usług przewozowych oraz zwiększenia mobilności mieszkańców aglomeracji warszawskiej – powiedział Michał Panfil, prezes zarządu WKD.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Fundusze unijne 2014-2020
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony