Partnerzy serwisu:

Winnica otrzyma kolejne używane tramwaje z Zurychu

Witold Urbanowicz 02.01.2021

Winnica otrzyma kolejne używane tramwaje z Zurychu
fot. Stefan Baguette, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Ukraińska Winnica rozpoczyna kolejny etap współpracy z Zurychem. Ze szwajcarskiego miasta przyjedzie 35 tramwajów Tram2000. W sumie do Winnicy może trafić 70 szwajcarskich tramwajów.
Współpraca Winnicy i Zurychu trwa od 2006 r. Szwajcarskie przedsiębiorstwo VBZ w latach 2007-2011 przekazało 116 tramwajów Karpfen i Mirage, co pozwoliło znacząco odnowić tabor. Teraz do Winnicy dotrą nowocześniejsze tramwaje Tram2000, które mają być nie tylko wygodne, ale i bardziej energooszczędne. Pojazdy zostały wyprodukowane pod koniec lat 80.

Umowę na bezpłatną dostawy 35 pojazdów zawarto 23 grudnia. – Przekazanie pierwszych 116 tramwajów przyczyniło się do rewolucyjnej reformy transportu publicznego w Winnicy. Od tego czasu Winnica zajęła pierwsze miejsce w corocznych badaniach satysfakcji społeczeństwa z systemu transportu publicznego w ukraińskich miastach. To dowód na racjonalne i efektywne wykorzystanie środków finansowych przez władze Winnicy na rozwój miasta z korzyścią dla wszystkich mieszkańców. W oparciu o nawiązane partnerstwo Szwajcaria kontynuuje współpracę z Winnicą i jest gotowa sfinansować przekazanie dodatkowych tramwajów. Szwajcaria będzie nadal z radością wspierać Winnicę na jej drodze do zrównoważonego rozwoju – mówi Claude Wild, ambasador Szwajcarii na Ukrainie.

Kontrakt obejmuje także dostawę części zamiennych, materiałów, sprzętu, usługi doradcze oraz pomoc w budowaniu potencjału instytucjonalnego. „Przez następny rok musimy wspólnie z naszymi partnerami przeprowadzić wszystkie prace przygotowawcze. Pracownicy firmy transportowej z Winnicy odbędą staż w Zurychu. Musimy również uzgodnić wszystkie szczegóły prawne na szczeblu międzystanowym” – informuje spółka komunikacyjna w Winnicy. Całkowity koszt projektu to 3,55 mln franków szwajcarskich, z czego 3,25 mln franków zapewnia Szwajcaria. Pozostała kwota to wkład Winnicy w dostosowanie taboru.

Dostawy pierwszej partii spodziewane są w 2022 r. Kolejna faza projektu, zakładająca dostawy dalszych 35 wagonów, może się rozpocząć w 2025 r., po ocenie efektywności realizacji pierwszej części projektu.

Obecnie sieć tramwajowa w Winnicy liczy 42,4 km długości. Obsługuje ją sześć linii. Ostatnia rozbudowa miała miejsce w 2014 r. Na stanie lokalnego przedsiębiorstwa jest 162 tramwajów. Oprócz szwajcarskich pojazdów są to tramwaje Tatra KT4SU, KT4UA «VinWay», T4UA «VinWay».

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony