Partnerzy serwisu:

Wieruszów: PKP SA sprzeda nieużywany dworzec

Kasper Fiszer 29.11.2019

Wieruszów: PKP SA sprzeda nieużywany dworzec
fot. anko / bazakolejowa.pl
Zarządca zamkniętego budynku dworca kolejowego w Wieruszowie przygotowuje się do jego sprzedaży. Ostatecznie nie doszło do przekazania go miastu, a PKP nie chcą dalej utrzymywać obiektu, bo nie widzą perspektyw na jego wykorzystanie dla ruchu pasażerskiego lub wynajem. W zeszłym roku zakończył się remont budynku.
Dwa lata temu informowaliśmy na naszych łamach o planowanym remoncie drewnianego dworca Wieruszów, który miał powstrzymać dalszą degradację budynku. Już wówczas PKP SA zastrzegało, że prace nie mają służyć adaptacji obiektu do przyjęcia podróżnych. Na stacji Wieruszów nie zatrzymuje się zresztą obecnie żaden pociąg pasażerski. Jedyna para kursów przejeżdżających przez tę miejscowość, TLK „Osterwa” Przemyśl Główny – Szczecin Główny – Przemyśl Główny, przystaje tylko na przystanku Wieruszów Miasto.

Dworca nie przejął lokalny samorząd

– Dworzec ten nie jest wykorzystywany do obsługi pasażerów od lat – mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych. – Drewniany budynek z częścią mieszkalną został wzniesiony w 1915 r. Dziś nie jest on zagospodarowany w żaden sposób. Nie mamy tam żadnych najemców, w związku z czym dalsze utrzymywanie obiektu jest ekonomicznie nieuzasadnione – ocenia. W związku z tym zarządca przygotowuje się do sprzedaży budynku na ogólnych zasadach komercyjnych.

Nie zdecydowano się więc np. na procedurę przekazania nieruchomości samorządowi. – Kilka lat temu były prowadzone rozmowy z Urzędem Miejskim w Wieruszowie w sprawie zbycia budynku na rzecz gminy, jednakże ostatecznie to nie nastąpiło – relacjonuje nasz rozmówca. PKP SA zamieściły już na jednym z portali ogłoszenie o możliwości zakupu budynku. – Nie został on jeszcze sprzedany – zaznacza przedstawiciel spółki. Tłumaczy, że decyzja o podjęciu próby znalezienia nabywcy wynikają m.in. z położenia stacji Wieruszów w dzielnicy Podzamcze, która znajduje się na obrzeżach miasta.

W zeszłym roku zakończy się remont

Tymczasem między rokiem 2015 a 2018 toczyły się na dworcu prace utrzymaniowe i remontowe. – Remont budynku został wykonany w związku z decyzją Łódzkiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego – podkreśla Michał Stilger. Dodaje, że do sprzedaży przygotowywana jest także wieruszowska wieża ciśnień. – Jesteśmy na początkowym etapie pozyskiwania zgód na obrót tą nieruchomością – informuje. – Należy dodać, że wieża znajduje się na innej działce niż dworzec – uzupełnia.

Ostatnim połączeniem pasażerskim, które obsługiwało stację Wieruszów, była jedna para pociągów relacji Tarnowskie Góry – Kępno. Zniknęła ona z rozkładu jazdy w 2016 r.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony