Partnerzy serwisu:

Wielkopolskie samorządy tworzą nową strukturę. Celem rozwój PKS Poznań

Jakub Rösler 27.07.2021

Wielkopolskie samorządy tworzą nową strukturę. Celem rozwój PKS Poznań
fot. UM Poznań
Opracowanie Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Publicznego na lata 2022-2032, restrukturyzacja i odnowienie taboru PKS Poznań przy wykorzystaniu środków unijnych, budowa nowej siatki połączeń zintegrowanej z Poznańską Koleją Metropolitalną, a także zwiększenie dostępu do publicznego transportu zbiorowego oraz integracja taryfy przewozowej PKS Poznań SA z PKM i ZTM Poznań – to główne zadania, które stoją przed wybranymi w poniedziałek władzami związku "Wielkopolski Transport Regionalny".
– Cieszę się, że udało nam się stworzyć związek, który będzie dbał o komunikację w naszym regionie. Każdemu z włodarzy leży na sercu komfort mieszkańców i wszyscy prowadzimy lokalne działania transportowe, ale w grupie możemy osiągnąć więcej – zapewnia Jan Grabkowski, starosta poznański. – Świetnie funkcjonująca PKM-ka jest dowodem, że warto dogadać się ponad granicami administracyjnymi – dodaje.

Związek Powiatowo-Gminny "Wielkopolski Transport Regionalny" to nowa organizacja samorządu terytorialnego, którą utworzyły 23 jednostki, w tym Miasto Poznań, powiaty: poznański, grodziski, kościański, nowotomyski i obornicki oraz gminy: Buk, Czempiń, Dopiewo, Duszniki, Grodzisk Wielkopolski, Kórnik, Kuślin, Miedzichowo, Międzychód, Mosina, Oborniki, Rogoźno, Stęszew, Suchy Las, Śmigiel, Śrem i Tarnowo Podgórne.

Dotrzeć tam, gdzie nie ma PKM

Głównym celem związku jest umożliwienie osobom bez własnego auta swobodnego przemieszczania się na terenie administrowanym przez wszystkich uczestników związku. Chodzi o to, aby – zgodnie ze standardami europejskimi – możliwe było dotarcie do szkół, przychodni, sklepów czy zakładów pracy, bez względu na miejsce zamieszkania i granice jednostek administracyjnych. Chodzi zwłaszcza o miejsca, które są oddalone od linii Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Jest to ważne szczególnie teraz, w dobie pandemii, przy dynamicznie zmieniającej się mobilności mieszkańców Metropolii Poznań i obszarów bezpośrednio z nią graniczących.

Przewodniczącym związku został wybrany Jan Grabkowski, starosta poznański. Z kolei Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania i Tadeusz Czajka, wójt Tarnowa Podgórnego, zostali wiceprzewodniczącymi. Zarządem pokieruje Piotr Hojan, burmistrz miasta i gminy Grodzisk Wlkp. Wspierać go będą dwaj wiceprzewodniczący – Adam Lewandowski, burmistrz Śremu oraz Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański, a także członkowie zarządu – Paweł Adam, burmistrz Buku i Andrzej Wilkoński, starosta nowotomyski.

Nowy właściciel PKS Poznań?

Związek ma stać się właścicielem PKS Poznań SA, którego 100% akcji należy obecnie do Miasta Poznania. Spółka ta, jako operator transportu zbiorowego, będzie miała w przyszłości ułatwiony dostęp do pozyskania środków unijnych na odnowę taboru.

– Cieszę się, że tak wielu partnerów zgodziło się na powołanie związku powiatowo-gminnego. Transport ponadregionalny został uratowany. Ostatnim krokiem będzie nieodpłatne przekazanie spółki PKS na rzecz związku – tak aby mogła ona skutecznie dalej się rozwijać – już suwerennie, na podstawie decyzji jego członków – mówił Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Decyzję w tej sprawie podejmą ostatecznie miejscy radni. Temat ten ma zostać poruszony na sesji, 7 września.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Integracja biletowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony