Partnerzy serwisu:

Wielkopolska: Dodatkowe środki na projekty transportowe w aglomeracji poznańskiej

Redakcja 22.10.2021

Wielkopolska: Dodatkowe środki na projekty transportowe w aglomeracji poznańskiej
fot. Lj46, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
O dodatkowe 16,5 mln zł zwiększone zostanie dofinansowanie przebudowy tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w centrum Poznania. Z pewnością poprawi to bezpieczeństwo oraz komfort mieszkańców i turystów odwiedzających stolicę Wielkopolski – ogłosił Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Na dodatkowe środki mogą liczyć też gminy okalające Poznań.
Łącznie na wsparcie Poznania i osiem gmin oraz miejscowości okalających miasto przeznaczone zostanie 25 mln zł. Szansę na otrzymanie 8,5 mln zł mają inwestycje transportowe w Szamotułach, Swarzędzu, Promnicach (gmina Czerwonak), gminie Mosina, Komorniki, Suchy Las, Rokietnica oraz Puszczykowo.

Jednym z beneficjentów może być Swarzędz. – Gmina może otrzymać fundusze unijne na przebudowę i modernizację istniejącego przejścia przy dworcu PKP. Projekt zintegruje różne formy transportu – kolej, autobusy oraz indywidualne środki transportu. Przejście zostanie dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami – podkreślił wiceminister Waldemar Buda. Planowana wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich to 1,65 mln zł.

Nowe projekty przejdą teraz proces identyfikacji do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020. To oznacza, że muszą być ujęte w strategii Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Wymaga to podjęcia prac przez samorządy i aktualizacji strategii ZIT. – Mamy nadzieję, że samorządy przygotują dobre aplikacje i będą mogły skorzystać z tych dodatkowych środków – powiedział wiceminister Buda.

Dotychczasowe projekty realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych woj. wielkopolskiego obejmują głównie inwestycje w Poznaniu: budowę nowej linii tramwajowej na Naramowice, przebudowę istniejących odcinków tras tramwajowych oraz zakup taboru. Jedna z inwestycji jest projektem konkursowym obejmującym zakup 37 autobusów elektrycznych.

– Z dofinansowanie UE na terenie Poznania realizowanych jest 7 projektów o łącznej wartości prawie 1,5 mld zł, w tym dofinansowanie UE to prawie pół miliarda zł – przypomniał wiceminister.

Województwo wielkopolskie bardzo aktywnie korzysta z Funduszy Europejskich w ramach POIiŚ 2014-2020. Wsparcie otrzymały 24 projekty transportowe o łącznej wartości dofinansowania UE 3,2 mld zł, całkowita wartość tych inwestycji to łącznie 6,6 mld zł.

Z programu Infrastruktura i Środowisko MFiPR przeznaczyło około 10 mld zł na rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach. Realizowane projekty obejmują budowę i modernizację infrastruktury tramwajowej i autobusowej, zakup nowego taboru tramwajowego, trolejbusowego i autobusowego, elementy Inteligentnych Systemów Transportowych, budowę węzłów przesiadkowych oraz rozbudowę II linii metra warszawskiego.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony