Partnerzy serwisu:

Wielkopolska chce powołać dolinę wodorową. Solaris sygnatariuszem

Redakcja 20.07.2021

Wielkopolska chce powołać dolinę wodorową. Solaris sygnatariuszem
fot. Solaris
Przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego, prezydenci największych wielkopolskich miast, reprezentanci władz uczelni oraz środowiska biznesu w województwie jednoczą siły na rzecz wodorowej przyszłości. W ubiegłym tygodniu w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (UMWW) w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie Deklaracji o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Solaris jest jednym z sygnatariuszy dokumentu.
Na początku lipca, w siedzibie UMWW w Poznaniu został podpisany dokument potwierdzający wolę współpracy na rzecz rozwoju Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Sygnatariuszami deklaracji o woli powołania wielkopolskiej doliny wodorowej są przedstawiciele województwa wielkopolskiego na czele z marszałkiem Markiem Woźniakiem i Jackiem Bogusławskim, członkiem zarządu województwa oraz przewodniczącym Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. Swój podpis złożyli także prezydenci największych wielkopolskich miast: Poznania, Konina, Kalisza, Piły, Leszna oraz Ostrowa Wielkopolskiego, jak również przedstawiciele władz wielkopolskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wśród sygnatariuszy nie zabrakło środowiska biznesu: Solaris Bus & Coach, Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Wielkopolskiej Rady Trzydziestu i Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

Podpisany dokument stanowi potwierdzenie chęci współpracy w zakresie powstania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej. Synergia działań zaangażowanych podmiotów umożliwi powstanie skoordynowanego i zintegrowanego ekosystemu powiązań wspierających rozwój technologii, wiedzy i biznesu oraz edukacji. Celem działań zrzeszonych podmiotów będzie przyczynienie się do dekarbonizacji gospodarki na rzecz neutralności klimatycznej.

Dodatkowo, podpisanie deklaracji ma stać się również wyraźnym sygnałem chęci uczestniczenia w „Krajowej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040”. Strategia ta określa cele i działania na rzecz budowy niskoemisyjnej gospodarki wodorowej, odnoszące się do trzech sektorów wykorzystania wodoru – energetyki, transportu i przemysłu, a także do jego produkcji, dystrybucji oraz koniecznych zmian prawnych i finansowania.

Marszałek Marek Woźniak podkreślił podczas podpisywania Deklaracji istotę współpracy międzysektorowej na rzecz popularyzacji rozwiązań wodorowych. – Wodór jest wspaniałym magazynem energii, który pozwala bilansować produkcję energii z odnawialnych źródeł. Ma szereg zastosowań w przemyśle i gospodarce. Okres rozpoznania i badania, czy jest to rzecz atrakcyjna i ważna mamy już za sobą. W tej chwili mamy skupionych wokół tej idei bardzo wielu interesariuszy, reprezentujących biznes, naukę i samorząd, którzy chcą zmierzać w kierunku ścisłych, już konkretnych zastosowań wodoru w polu swojego działania – powiedział.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
#Wodór w transporcie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony