Partnerzy serwisu:

Wielka Brytania: Pasażerowie wracają do komunikacji. Największe wzrosty

Rafał Dybiński 01.10.2020

Wielka Brytania: Pasażerowie wracają do komunikacji. Największe wzrosty
fot. Aubrey Morandarte, lic. CC BY-SA 2.0
Wielka Brytania zanotowała największy wzrost wykorzystywania środków transportu publicznego od początku pandemii – informuje "The Guardian".
Stacje kolejowe były w miniony poniedziałek odwiedzane o 12 proc. częściej niż w piątek. Liczba pasażerów korzystających z głównych węzłów komunikacyjnych osiągnęła najwyższy poziom podczas kryzysu wywołanego wirusem COVID-19. Wpływ na to ma oczywiście powrót uczniów do szkół, a także częściowo zatrudnionych do miejsc pracy, na co naciskał wcześniej rząd.

Według danych Network Rail, obsługującego dwadzieścia najbardziej ruchliwych brytyjskich stacji, podczas poniedziałkowego porannego szczytu na głównych węzłach kolejowych odnotowano najwięcej osób od początku pandemii. To był wzrost o 12 proc. w stosunku do piątku z ubiegłego tygodnia. Takie wartości wskazały statystyki na kilku kluczowych stacjach, wśród których były Manchester Piccadilly, Birmingham New Street, Edinburgh Waverley i Bristol Temple Meads.

Podróże autobusami w Londynie zwiększyły się nawet o 39 proc. w porównaniu z poprzednim wtorkiem, który był pierwszym roboczym dniem po świątecznej przerwie. Jak donosi również Transport for London (TfL) liczba pasażerów przechodzących przez barierki biletowe w stołecznym metrze wzrosła o 15 proc. w odniesieniu do poprzedniego wtorku.

Rząd nad Tamizą wezwał Brytyjczyków do powrotu do miejsc pracy częściowo z powodu obawy o trwałe szkody, jakie mogły ponieść gospodarki miejskie na Wyspach. Presja decydentów nie przyniosła jednak w poprzednim tygodniu spodziewanych efektów w dzielnicach biurowych Londynu i Manchesteru.

Dane TfL z poniedziałku pokazały natomiast wyraźny wzrost liczby pasażerów w każdym z ostatnich pięciu dni roboczych. To jednak wciąż daleko od poziomów z ubiegłego roku. Zaledwie bowiem jedna trzecia podróżnych z analogicznego okresu 2019 roku korzysta aktualnie z metra, a nieco ponad połowa z autobusów. Znaczna poprawa statystyk pasażerskich oczekiwana jest w kolejnym tygodniu, kiedy wróci już 90 proc. połączeń kolejowych sprzed pandemii.

W przypływie dobrych informacji są również dowody na to, że wezwania rządu do unikania transportu publicznego na początku pandemii zachęciły więcej osób do korzystania z prywatnych samochodów. Poranne korki w Londynie, Birmingham i Manchesterze były znacznie bardziej uciążliwe, aniżeli w analogicznym okresie w 2019 roku.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport