Partnerzy serwisu:

Wielka Brytania: 25 mln funtów na 500 tys. kuponów o wartości 50 euro na serwis rowerów

Rafał Dybiński 30.06.2020

Wielka Brytania: 25 mln funtów na 500 tys. kuponów o wartości 50 euro na serwis rowerów
fot. TP
Każdy użytkownik roweru w Wielkiej Brytanii ma szansę uzyskać kupon o wartości 50 funtów na serwis roweru. Program wszedł w życie od 22 czerwca - informuje "Forbes". Rząd przeznaczył na projekt 25 mln funtów, co pozwoli wydać cyklistom 500 tys. kuponów.
Podobne rozwiązanie działa we Francji od 29 kwietnia. Ma to zachęcić więcej ludzi do korzystania z dwukołowych pojazdów w drodze do pracy podczas blokady oraz ograniczyć szkodliwy wpływ motoryzacji. Decydenci nad Sekwaną przeznaczyli na projekt 20 mln euro.

Program nad Tamizą jest prowadzony dla brytyjskiego rządu przez organizację Energy Savings Trust. Stowarzyszenia Rowerowe, które reprezentują firmy zaopatrzeniowe oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Rowerowych, zachęcają swoich członków do skorzystania z projektu "Fix your bike". Energy Saving Trust jest niezależna od rządu i promuje transport elektryczny oraz zrównoważoną energię. Organizacja niedawno uzyskała rządowe dotacje na e-cargobike.

- W ciągu ostatnich kilku miesięcy miliony ludzi odkryło korzyści płynące z jazdy na rowerze i chodzenia - napisał w liście do przedsiębiorców urzędnik Rupert Furness z Departamentu Transportu (DfT).  - Nowy projekt jest częścią dążenia rządu do poprawy jakości powietrza, dekarbonizacji transportu i wspierania bardziej aktywnych form podróży - podkreślił Furness. Ponieważ w wielu sklepach rowerowych pojawiają się zdystansowane społecznie kolejki, a niektóre nie podejmują się nowych napraw do sierpnia, przedstawiciel DfT ujawnił, że kupony będą wydawane stopniowo, aby uniknąć gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na naprawy, których nie można zaspokoić.

Według Energy Saving Trust naprawy, za które obywatele w Anglii mogą zapłacić rządowymi kuponami za 50 funtów, obejmują tylko te niezbędne, aby rower był przede wszystkim sprawny. Dotyczą wymiany opon, dętek, koła oraz regulacji lub wymiany elementów układu hamulcowego, siodełka oraz na stałe zamontowanych systemów oświetleniowych. Istnieje uzasadniona obawa, że sklepy rowerowe prawdopodobnie podniosą ceny za takie usługi.

Serwisanci i mechanicy mobilni, wymienieni na stronie Energy Saving Trust, będą musieli zrobić zdjęcie całego pojazdu, w tym ramy i kół, który musi odpowiadać opisowi dostarczonego roweru. Program kuponów dla użytkowników kilkakrotnie pojawiał się już na codziennych spotkaniach rządu podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Większość sklepów rowerowych informuje jednak, że obecnie punkty naprawy nie są dostępne przez kilka najbliższych tygodni oraz dysponują długimi listami oczekujących na niezbędny serwis pojazdu.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony