Partnerzy serwisu:

Wieliczka. „Kolejowe” autobusy ruszyły na ulice

jd/inf. pras. 01.09.2017

Wieliczka. „Kolejowe” autobusy ruszyły na ulice
Fot. Koleje Mazowieckie
Dziś ruszyły autobusy dowożące mieszkańców podkrakowskich miejscowości do pociągów małopolskiej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Autobusami zarządza Mobilis a robi to na zlecenie Kolei Małopolskich. Do tej pory mieszkańcy Wieliczki, Świątnik Górnych i Gdowa mieli do dyspozycji trzy linie. Teraz będą mieli sześć, skomunikowanych z pociągami.
– Zbliża się kolejny sezon grzewczy. Mam nadzieję, że dzięki przepisom uchwał antysmogowych, które już weszły w życie, a także projektom takim jak ten, publicznego transportu do stacji Wieliczka Rynek Kopalnia, wszyscy wyraźnie odczujemy poprawę jakości powietrza wokół Krakowa. Jestem pewien, że zachęci to mieszkańców okolicznych gmin do tego, żeby zostawić samochód pod domem, a do pracy pojechać autobusem i pociągiem – powiedział podczas otwarcia linii wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Operatorem linii są Koleje Małopolskie, na których zlecenie autobusy wraz z kierowcami zapewni firma Mobilis. Umowę podpisano na usługi do końca roku. Szczegółowe rozkłady jazdy poszczególnych linii autobusowych (D1, R1, B1, S1, G1 i G2) są dostępne na stronie www.mobilis.pl. Co ważne - kursy autobusów linii dowozowych zostały odpowiednio dopasowane do rozkładu jazdy pociągów Kolei Małopolskich obsługujących linię Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA1: Wieliczka Rynek Kopalnia– Kraków Główny – Kraków Lotnisko.

Autobusy będą dowozić pasażerów do pociągów co godzinę, tak aby możliwa była dogodna przesiadka. Pierwszy poranny autobus pozwoli zdążyć bez problemu na pociąg, który odjeżdża z Wieliczki do Krakowa o godzinie 5:22. W godzinach porannego szczytu niektóre kursy będą również dopasowane do rozkładu jazdy autobusu zastępczego z Wieliczki do Krakowa.

Koszt obsługi wszystkich specjalnych linii dowozowych do końca tego roku to ok. 1,2 mln zł. Z tej sumy prawie 800 tys. zł mają dołożyć trzy gminy, przez teren których przejeżdżają autobusy – czyli Wieliczka, Świątniki Górne i Gdów.

– Parking Park&Ride przy wielickim dworcu jest codziennie wypełniony po brzegi – to najlepszy dowód na to jak chętnie mieszkańcy korzystają z Kolei Małopolskich. Cieszę się, że do dotychczasowych trzech linii, dołączają kolejne – i siatka połączeń obejmie zarówno północ, jak i południe gminy Wieliczka. To spełnienie oczekiwań naszych mieszkańców – mówił burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Uruchomione autobusowe linie dowozowe to nie tylko wygodny, ale też najtańszy sposób na dostanie się ze swojej miejscowości do stacji Wieliczka Rynek Kopalnia. Cena biletu normalnego jednorazowego, ważnego przez 2 godziny to 3,30 zł. Przygotowano też specjalną ofertę dla seniorów. Osoby, które ukończyły 60 lat, zapłacą tylko 2,30 zł za bilet ważny 4 godziny. Dostępne będą również bilety miesięczne. Wszystkie bilety będzie można kupić w ramach systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony