Partnerzy serwisu:

Wiedeń na razie bez nocnego metra. Wystarczają autobusy zastępcze

Witold Urbanowicz 27.08.2020

Wiedeń na razie bez nocnego metra. Wystarczają autobusy zastępcze
fot. Nick Savchenko, lic. CC A-SA 2.0 Generic
Już od kilku miesięcy nie jeździ nocne metro w Wiedniu. Pociągi w weekendowe noce na razie nie wrócą – przy obniżonym ruchu na razie w pełni wystarczą autobusy zastępcze.
Nocne metro w weekendowe noce wprowadzono we wrześniu 2010 r. po referendum, w którym 55% mieszkańców miasta opowiedziało się za takim rozwiązaniem. Od marca jest jednak zastępowane autobusami i ten stan prędko się nie zmieni.

Wiener Linien, operator komunikacji w Wiedniu, poinformował gazetę Der Standard, że autobusy zapewniają „dobrą i wystarczającą komunikację w nocy”. Autobusy są obecnie wykorzystywane w 10%, co spowodowane jest skróceniem godzin funkcjonowania klubów w nocy. W restauracjach i barach wydłużono godziny otwarcia z 23:00 do 1:00, ale – jak zapewnia Wiener Linien – obsługę występującego ruchu zapewniają wciąż w wystarczającym stopniu przez linie dzienne, a dalsze znoszenie ograniczeń w nocy nie jest obecnie rozważane.

W czasie lockdownu liczba pasażerów w komunikacji spadła o ok. 80%. Teraz utrzymuje się na poziomie niższym o ok. 30%. Oznacza to spory spadek dochodów, co też zapewne przyczynia się do utrzymania kursowania autobusów zamiast metra w porze zmniejszonego ruchu. „Nocne metro powróci, ale nie ma jeszcze konkretnej daty” – informuje Wiener Linien.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport