Partnerzy serwisu:

Wiedeń: Zieleń zamiast betonu. Nowe parki ochłodzą miasto

Łukasz Malinowski 09.05.2020

Wiedeń: Zieleń zamiast betonu. Nowe parki ochłodzą miasto
Fot. 2 © Carla Lo. Wizualizacja Esterhazypark
W Wiedniu zieleń i nowe parki mają pomóc w obniżaniu temperatury w przestrzeni miejskiej i zachęcić do walki o zmianę klimatu. Pomimo koronawirusa trwają pracę nad przebudową Esterhazypark oraz stworzeniem Else-Feldman-Park.
Pod koniec kwietnia rozpoczęły się prace budowlana w Else-Feldman-Park. Ich zakończenie planowane jest na jesień tego roku, a efektem będzie nowy park o powierzchni 37 tys. metrów kwadratowych. Zlokalizowany będzie w dzielnicy Leopoldstadt w miejscu gdzie Trunnerstrasse spotyka się z Am Tabor. Prace przygotowawcze trwały niemal dwa lata, a włączone w nie zostały lokalne instytucje i stowarzyszenia oraz okoliczni miekszańcy.

Walka z wyspami ciepła Else-Feldman-Park

– Rozbijając powierzchnię ulicy, możemy po raz pierwszy w Wiedniu zmienić ulicę w park – mówiła przewodnicząca dzielnicy, Uschi Lichtenegger. Wyburzone zostały zbędne obecnie betonowe konstrukcje oraz zrywany jest asflat przy Trunnerstraße do wysokości pobliskiego kościoła. W efekcie część ulicy w kierunku Taborstrasse stanie się ślepa.

– Zbliża się lato, w mieście robi się coraz cieplej, znów odczuwalny jest kryzys klimatyczny – zawuaża zastępczyni burmistrza i członek zarządu miasta ds. ochrony klimatu, Birgit Hebein. Ulli Sima, członek zarządu miasta ds. ochrony klimatu dodaje, że w walce z upałem w mieście spowodowanym zmianami klimatu niezbędne jest tworzenie chłodnych terenów zielonych.


W Else-Feldman-Park posadzonych zostanie 21 nowych drzew. Tylko dwie główne ścieżki będą wyasfaltowane w celu zapewnienia dostępności również dla osób z niepełnosprawnością. Znajdzie się tam również plac zabaw dla dzieci z piaskownicą i huśtawką oraz torem wspinaczkowym. W parku pojawią się również rośliny z jadalnymi owocami i źródełka z wodą do picia.

W czasie upalnych letnich miesięcy miasto Wiedeń zamierza utworzyć również tymczasową "Coole Strasse" na sąsiadującej z parkiem Alliiertenstraße, o ile pozwolą na to okoliczności.

"Cooling Park" w Esterhazypark

To nie pierwszy projekt w Wiedniu, który ma zapewnić ochłodę mieszkańcom miasta. Trwają także prace nad przebudową Esterhazypark. W pobliżu wiedeńskiego Haus des Meeres (Dom Morza) powstaje wyjątkowy projekt, który dzięki nowemu zaplanowaniu zieleni oraz zamontowaniu systemu rozpylaczy mgły temperatura ma być niższa nawet o sześć stopni względem narażonych na bezpośrednie działania słońca ulic i nieosłoniętych pracy.
Podczas rozpoczęcia prac w zeszłym roku Ulli Sima podkreślała, że to pilotażowy projekt na drodze do przekształcenia Wiednia we wzorcowe miasto klimatyczne, i jeśli zakończy się sukcesem podobne rozwiązania będą wdrażane w innych parkach i skwerach.


Stary chodnik w parku zostaną rozebrane, a w całym parku zamontowana zostanie nowa instalacja kanalizacyjna zapewniające dopływ wody do nowych urządzeń. W centrum parku znajdzie się "cool spot" o powierzchni około 30 m². Będzie to okrągła, obsadzona roślinnością i zacieniona przestrzeń składająca się z trzech pierścieni z rozpylaczami mgły. Zainstalowane zostaną także „drzewa klimatyczne”, czyli prawie 3-metrowe prysznice mgielne o średnicy do 2,20 m, które zapewnią dodatkowe chłodzenie.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony