Partnerzy serwisu:

Wiedeń testuje asystenta skrętu

Witold Urbanowicz 27.07.2019

Wiedeń testuje asystenta skrętu
fot. UM Wiedeń
Wiedeń wyposażył jeden miejski pojazd ciężarowy, w system tzw. asystenta pojazdu, którego zadaniem jest wspomożenie kierowców przy skręcaniu i tym samym poprawa bezpieczeństwa na ulicach. Zdecydowano się na ten krok po wypadku, w którym skręcający kierowca śmiertelnie potrącił 11-letnią dziewczynkę. W ciągu kilku lat takie systemy mają być obowiązkowe w całej Unii.
Dyskusja w Wiedniu o poprawie bezpieczeństwa i wyeliminowania problemu tzw. martwego pola, zwłaszcza przy skręcie w prawo, toczy się już od dłuższego czasu. Mniej więcej dwa lata temu zginęła 11-letnia dziewczynka, której nie zauważył kierowca skręcającej ciężarówki. Rok temu rozgorzała natomiast dyskusja na szczeblu krajowym, po tym jak pod kołami ciężarówki zginął 9-letni chłopiec, który jechał do szkoły na hulajnodze.

Jak podkreślają przedstawiciele Wiednia, na razie nie ma obowiązku wyposażania pojazdów w asystenta skrętu, ale w ciągu kilku lat ma się to zmienić. – Na szczeblu unijnym ciężarówki od 2022 r. nie będą dopuszczone do ruchu, jeśli nie będą wyposażone w taki system. Zarówno w Wiedniu, jak i w Polsce – mówi Iris Wrana, kierownik działu komunikacji 46. Wydziału Wiedeńskiego Magistratu MA 46, odpowiedzialnego za organizację ruchu.

Miasto postanowiło nie czekać i już wcześniej przetestować system asystenta skrętu. – Jedna, 25-tonowa ciężarówka, która służy do przewożenia materiałów budowlanych, została dodatkowo wyposażona w system Mobile-Eye Shield. Posiada on cztery czujniki na ultra-dźwięk, jedną kamerę i jeden monitor. Najpierw ostrzeżeniem dla kierowcy jest sygnał wizualny, a następnie dźwiękowy – mówi Wrana. Opinie kierowców są pozytywne, choć – jak zastrzega przedstawicielka magistratu – za wcześnie jest jeszcze na ewaluację systemu.

W sumie różne służby miejskie posiadają ok. 500 pojazdów ciężarowych. – Plan jest taki, by kolejne wyposażyć jeszcze przed regulacjami unijnymi – mówi Iris Wrana. W sumie w całym Wiedniu zarejestrowanych jest obecnie około 8.000 samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony, z czego 3.000 ma ponad 12,5 tony.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony