Partnerzy serwisu:

Węgry chcą stworzyć wspólny bilet dla całego kraju

Jakub Dybalski 06.08.2019

Węgry chcą stworzyć wspólny bilet dla całego kraju
fot. C1815, domena publiczna
Węgierski rząd podpisał umowę z konsorcjum firm technologicznych na stworzenie ogólnokrajowego systemu jednego biletu, obejmującego przewozy kolejowe i dalekobieżne przewozy autobusowe. Ma być kompatybilny z systemem biletowym w Budapeszcie. System ma ruszyć do końca przyszłego roku.
Jak informuje International Railway Journal system biletowy mają zbudować firmy 4iG i T-Sytems Magyarorszag. Koszt całej operacji jest szacowany na równowartość 38 mln dol.

Za te pieniądze powstanie wspólny system biletowy dla pociągów dalekobieżnych, regionalnych i przewozów autokarowych. Te środki transportu zyskają ponadto zintegrowany rozkład jazdy i wspólne biuro obsługi klienta. Wybrane firmy będą musiały również wdrożyć wspólny system Obsługi ruchu. Będą też musiały wyposażyć 5,3 tys. autobusów w pokładowe komputery do sprzedaży i kontroli biletów, a także postawić 25 biletomatów stacjonarnych.

Najbardziej efektowny element planu to połączenie tego systemu z tworzonym – przynajmniej w deklaracjach – już od kilku lat jednym systemem biletowym w Budapeszcie. Stolica Węgier już od pewnego czasu rozważa wprowadzenie systemu biletowego opartego na kartach zbliżeniowych. Idzie to jednak opornie.

W ciągu kilku ostatnich lat w Budapeszcie wydano ok. 3 mln euro na rozmaite studia wykonalności wymiany systemu biletowego. W doprowadzeniu projektu do końca nie pomagały częste wymiany szefów budapesztańskiego ZTM–u (BKK) i późniejsze zaangażowanie w projekt rządu.

Na ten rok zapowiadany jest w Budapeszcie test systemu. Według obecnych planów wspólny bilet miejski miałby zacząć działać w 2021 r.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Integracja biletowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony