Partnerzy serwisu:

Ważne zmiany w prawie zamówień publicznych

Paweł Wrabec 28.07.2014

Ważne zmiany w prawie zamówień publicznych
Budowa PKM z lotu ptakafot. PKM
W piątek Sejm znowelizował Prawo zamówień publicznych. Czy dzięki zmianom cena wreszcie przestanie być wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów, jak dziś zwykle bywa?
Zgodnie z nowymi przepisami zamawiający, który ogłasza przetarg i ustali cenę jako wyłączne kryterium, będzie zobligowany do uzasadnienia takiej decyzji. Chodzi o to, by rozpisujący przetargi odważniej określali ich kryteria.

Do tej pory bowiem kryterium ceny było nadużywane głównie ze strachu przed zarzutami o niegospodarność czy korupcję. Jak już wielokrotnie pisaliśmy w praktyce nabywane są usługi czy towary o najniższej wartości, niezależnie od ich jakości czy późniejszych wysokich kosztów eksploatacyjnych.

Wedle nowych przepisów, jeśli cena oferty będzie niższa o co najmniej 30% od średniej ceny innych ofert lub od wartości zamówienia, zamawiający będzie miał obowiązek badania czy cena nie jest rażąco niska. Przepisy regulacje nakładają też na oferenta obowiązek wykazania, że proponowana przez niego cena nie jest rażąco niska. Jeżeli zamawiający uzna, że cena jest dumpingowa, to oferent ma udowodnić, że tak nie jest.

Nowelizacja zakłada też waloryzowanie wartości kontraktów, zawartych na okres dłuższy niż rok, w sytuacjach, na które strony umowy nie mają wpływu. Chodzi m.in. o wzrost płacy minimalnej, podatku VAT oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Nowością jest też i to, że pracodawcy będą zobowiązani do takiego kalkulowania kosztorysów, by praca była w nich wyceniana na podstawie co najmniej płacy minimalnej. Przez brak takich przepisów firmy zaniżają koszty pracy, przewidując zatrudnienie później pracowników na czarno.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 295 posłów; nikt nie był przeciwko, a 148 posłów wstrzymało się od głosu.

- Biorąc pod uwagę absolutnie fundamentalne deficyty obecnie obowiązującej ustawy oraz patologie jakie na jej gruncie powstały, poprawa najbardziej jaskrawych dysfunkcji systemu wydawania pieniędzy publicznych jest milowym krokiem naprzód – komentuje nowelizację pzp w portalu Rynekinfrastruktury.pl Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Zwraca uwagę na sześć pozytywnych zmian.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Proces inwestycyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony