Partnerzy serwisu:

Warszawa: Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych do likwidacji

Witold Urbanowicz 08.06.2021

Warszawa: Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych do likwidacji
fot. Budimex
Na najbliższej sesji Rady Miasta w Warszawie procedowana będzie uchwała o włączeniu Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych do Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, który dotąd zajmował się przede wszystkim obiektami kubaturowymi. Zmiana miałaby wejść w życie w sierpniu. Wnioskodawcą jest prezydent miasta.
Włączenie ZMID do SZRM miałoby nastąpić 1 sierpnia. Zadaniem powiększonej jednostki miałoby stanowić prowadzenie kluczowych procesów inwestycyjnych, pełnienie funkcji inwestora zastępczego, pozyskiwanie gruntów pod budowę ulic, obiektów inżynieryjnych i dróg rowerowych, świadczenie usług specjalistycznych określonych w prawie budowlanym, obsługa procesów prowadzonych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego oraz zarządzanie powierzonym mieniem komunalnym.

Połączenie instytucji jest uzasadniane spadkiem dochodów miasta, co będzie miało też wpływ na możliwości wydatkowania środków na zadania inwestycyjne w kolejnych latach. Ponadto, jak wskazano, miasto będzie rozwijać kompetencje w zakresie realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Realizacji takich zadań ma sprzyjać posiadana przez SZRM kadra techniczna.

„Połączenie obu jednostek budżetowych, tj. SZRM i ZMID, pozwoli na utworzenie wysoko wyspecjalizowanej jednostki prowadzącej inwestycje miejskie, zgromadzenie w jednej organizacji know-how w zakresie inwestycji oraz uzyskanie korzyści zarządczych w związku z efektem skali” – wynika z uzasadnienia uchwały. Zachowanie nazwy Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta wynika z 70-letniej historii tej instytucji, która zajmowała się m.in. odbudową starówki, Zamku Królewskiego czy wielkich osiedli – m.in. Za Żelazną Bramą, Gocław, Targówek czy Bródno. W ostatniej dekadzie SZRM prowadził też kilka spektakularnych inwestycji – Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich.

ZMID powstał w 2008 r. Zajmuje się wszystkimi dużymi inwestycjami drogowymi. Do tej pory ZMID cieszył się, także w kręgu niektórych innych miejskich jednostek, opinią hamulcowego i opornego w zakresie wdrażania zmian w planowaniu mobilności, a symbolem stały się – zdaniem wielu – przeskalowane przedsięwzięcia drogowe.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony