Partnerzy serwisu:

Warszawa zapowiada oszczędności na oświetleniu. Nie wygaszenie, tylko modernizacja

Witold Urbanowicz 27.04.2020

Warszawa zapowiada oszczędności na oświetleniu. Nie wygaszenie, tylko modernizacja
fot. ZDM Warszawa
Warszawa zapowiedziała wymianę całego oświetlenia na ledowe przy ulicach będących w gestii ZDM w najbliższych dwóch latach. – To pozwoli oszczędzać miliony złotych – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. W tym roku mniej będzie też iluminacji świątecznych.
Stołeczne ulice w dużej mierze wciąż są oświetlane energożernymi oprawami sodowymi, a nawet starszymi – rtęciowymi. Od kilku lat trwa operacja wymiany opraw na ledowe. Kierunek ten ma zostać utrzymany. – Warszawa nie oszczędza na bezpieczeństwie. Trzeba zacząć od siebie. Szukamy oszczędności długofalowych, które nie będą wchodziły w konflikt z naszymi priorytetami – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Włodarz zapowiedział kompleksową wymianę oświetlenia na ledowe w latach 2021-2022 na ulicach będących w gestii ZDM. W sumie przewidziano wymianę 43 tys. opraw, co odpowiada około połowie stołecznych latarni. – To trzykrotnie mniejsze zużycie energii (ok. 38 GWh rocznie), większa niezawodność, lepsza widoczność, wzrost bezpieczeństwa i mniejsza emisja CO2. Jesteśmy w stanie po tej kompleksowej wymianie oszczędzać 16 mln zł rocznie – dodaje Trzaskowski.

Inwestycja ma poprawić estetykę oświetlenia. Wzór opraw będzie jednolity w całym mieście, z wyjątkiem ulic zabytkowych. Ustandaryzowana będzie również temperatura barwowa oświetlenia (3000K, zaś na masztach oświetleniowych – 4000K). Nowe oświetlenie pozwoli też na ograniczenie zanieczyszczenia światłem – oprawy będą ukierunkowane tak, by oświetlać jezdnie i chodnik, a nie wszystko dookoła.

W ramach oszczędności ograniczona zostanie też iluminacja świąteczna. – W tym roku iluminacja będzie wyglądała inaczej. Ograniczy się do choinki i do rozświetlenia Traktu Królewskiego. Dzięki temu zaoszczędzimy 4 mln zł – mówi Trzaskowski.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony