Partnerzy serwisu:

Warszawa wyłącza przyciski dla pieszych

Jakub Dybalski 18.03.2020

Warszawa wyłącza przyciski dla pieszych
fot. Michał Szymajda
Na przejściach dla pieszych w Warszawie, na których do tej pory działały przyciski do wzbudzenia zielonego światła, sygnalizacja będzie się dla nich uruchamiać automatycznie. ZDM wyłączy przyciski, by nie trzeba było ich dotykać. Na dużej części przejść już dziś pieszy jest rozpoznawany dzięki detektorom.
Od kilku lat w ramach budowy lub przebudowy sygnalizacji świetlnej na nowych „zebrach” stosowana jest automatyczna detekcja pieszego – za pomocą czujnika. ZDM wskazuje, że wciąż jeszcze jest wiele takich przejść, na których zielone światło zapala się tylko po naciśnięciu przycisku.

Urzędnicy poinformowali dziś, że dla zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, detekcja w tych miejscach zostanie wyłączona. Pieszy nie będzie musiał naciskać żółtych przycisków. Zielone światło dla pieszych zapali się automatycznie, w każdym cyklu.

Przyciski wciąż są funkcjonują przy przejściach, również tam, gdzie są detektory, bo oprócz uruchomienia zielonego światła, służą również osobom niewidomym – jako sygnalizacja dźwiękowa i wibracyjna, a także dotykowa mapa przejścia dla pieszych. W związku z tym same przyciski nie będą demontowane ani zaklejane. Zasłonięte zostaną tabliczki i naklejki informujące o konieczności naciskania przycisku.

Wcześniej na podobny krok zdecydowały się m.in. Poznań, Gliwice, Kalisz i Ostrołęka.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony