Partnerzy serwisu:

Warszawa wyda blisko 200 mln zł na wspólny bilet

Witold Urbanowicz 24.01.2020

Warszawa wyda blisko 200 mln zł na wspólny bilet
fot. MJ
Pasażerowie warszawskiej aglomeracji od wielu lat mogą korzystać z dobrodziejstwa wspólnego biletu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie spore dopłaty do pociągokilometrów ze strony stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego. Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa otrzymają w tym roku blisko 200 mln zł. To więcej niż w zeszłym roku.
Od wielu lat w warszawskiego aglomeracji mogą korzystać ze wspólnego biletu. Bilety okresowe ZTM – od dobowego wzwyż – pozwalają na przejazd pociągami KM i ZTM bez dodatkowych dopłat. Oferta ta znacznie zwiększyła wykorzystanie kolei w Warszawie i aglomeracji.

ZTM podpisał nową umowę z Kolejami Mazowieckimi 31 grudnia 2019 r. Zakłada ona dopłaty do 5,5 mln pociągokilometrów. Stołeczny organizator komunikacji za honorowanie biletów zapłaci w tym roku 184,5 mln zł. Stawka, jak informuje ZTM, jest wyższa o ok. 2,5% w porównaniu do 2019 r. Jak można obliczyć, dopłata do pociągokilometra wynosi ok. 33,5 zł. Umowa obowiązuje do końca stycznia 2020 r.

Stołeczny organizator komunikacji podpisał też 30 grudnia 2019 r. aneks do umowy z WKD. Opiewa on na nieco ponad 573 tys. pociągokilometrów. Przewoźnik otrzyma w tym roku 13,64 mln zł. Stawka, jak wylicza ZTM, jest wyższa o ok. 4,5% większa względem roku poprzedniego. Dopłata do pociągokilometra wynosi więc ok. 23,80 zł. Porozumienie obowiązuje do końca tego roku.

– Mamy zapisane w umowach badanie wykorzystania środków transportu w ramach taryfy ZTM. Jeśli będzie taka potrzeba, możemy – zgodnie z umową – siadać do stołu i negocjować ewentualną zmianę stawki. Ale takie sygnały do nas nie docierają – mówi Katarzyna Strzegowska, wicedyrektor warszawskiego ZTM.

Strefa wspólnego biletu ograniczona jest przystankami Zalesie Górne, Pruszków, Płochocin, Legionowo Piaski, Wieliszew, Zagościniec, Sulejówek Miłosna, Śródborów. Na linii WKD wspólny bilet obowiązuje do przystanku Opacz.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Warszawski ZTM
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony