Partnerzy serwisu:

Warszawa: Uczniowie bezpłatnie, taniej poza miasto. Jutro głosowanie nad rewolucją biletową

Witold Urbanowicz 05.04.2017

Warszawa: Uczniowie bezpłatnie, taniej poza miasto. Jutro głosowanie nad rewolucją biletową
fot. Martyn Janduła
Na najbliższej sesji Rady Miasta, która wypada w czwartek 6 kwietnia, radni zajmą się pakietem zmian w taryfie przewozowej komunikacji miejskiej. Najważniejsze zmiany obejmują wprowadzenie bezpłatnej komunikacji dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz tańszych biletów długookresowych na dwie strefy.
Rada Miasta podczas jutrzejszej sesji (6 kwietnia) zajmie się zmianami w taryfie biletowej i katalogu osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów. Projekt uchwały zakłada szereg rewolucyjnych rozwiązań. Po pierwsze, uczniowie, którzy mieszkają w Warszawie i uczęszczają do stołecznych szkół podstawowych oraz wciąż istniejących gimnazjów dostaną prawo do bezpłatnych przejazdów. Tym samym uprawnieniem dysponować będą uczniowie mieszkający w Warszawie i uczący się w placówkach poza stolicą. Zmiany mają wejść w życie od 1 września br.

– Po niedawnych komisjach wygląda na to, że wszystkim radnym pomysł się podoba. Podjęliśmy wyzwanie, że całość spraw organizacyjnych przeprowadzimy na Żelaznej, bez udziału fizycznego rodziców. Wykonamy pełną pracę z wydawaniem, przygotowaniem warszawskiej karty miejskiej dla dzieciaków. Jesteśmy przygotowani pełną parą – mówi Wiesław Witek, dyrektor ZTM.

Dalsze zmiany, które mają zostać wprowadzone od czerwca, zakładają znaczącą obniżkę cen biletów długookresowych, ważnych na dwie strefy. Bilet 30-dniowy ma zostać obniżony z 210 zł na 180 zł, a 90-dniowy – z 536 zł na 460 zł. Ponadto zostaną wprowadzone nowe rodzaje biletów – powróci bilet trzydniowy (jako 72-godzinny) powróci w cenie 36 zł w I strefie i 57 zł w I i II strefie. Pojawią się też bilety grupowe i konferencyjne.

Ciekawa zmiana dotyczyć ma zwrotu biletów długookresowych. Teraz będzie możliwy zwrot biletu z zachowanej jego ważności do końca dnia, który zostanie wskazany przez pasażera jako ostatni dzień korzystania z biletu.

Urzędnicy zapewniają, że zmiany będą „bezkosztowe”. Obniżka cen biletów długookresowych na dwie strefy ma zostać zrekompensowana zwiększoną liczbą pasażerów. ZTM wyliczył, że liczba pasażerów wzrośnie o ok. 9,5 tys. osób. Sprzedaż tych biletów, według szacunków, ma wzrosnąć o 18%, czyli o 163 tys. zł w ciągu roku. Bilety trzydniowe z kolei mają skutkować wzrostem dochodów o 1,2 mln zł.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Polityka taryfowa
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony