Partnerzy serwisu:

Warszawa. To dzielnice zdecydują o podwożeniu dzieci do szkoły autem

Jakub Dybalski 11.01.2019

Warszawa. To dzielnice zdecydują o podwożeniu dzieci do szkoły autem
fot. Panek, lic. CC A-SA 4.0 International
Czy Warszawa też rozważa ograniczenia w odwożeniu dzieci do szkół, jak Kraków, Łódź czy Poznań? Zarządowi Dróg Miejskich pomysł się podoba, ale zwraca uwagę, że większość przyszkolnych dróg w stolicy jest zarządzana przez dzielnice i to one będą decydować.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak poparł na Facebooku możliwość porannego ograniczenia możliwości postoju samochodem przed szkołami. Pomysł, który jesienią przetestowano w Wiedniu spodobał się też radnym z Łodzi i z Krakowa.

Takie rozwiązanie, w którym w godzinie startu lekcji zamknięto by dla ruchu samochodowego przyszkolne ulice, miałby wpływ na bezpieczeństwo w pobliżu szkół, a także zachęciłby dzieci i przede wszystkim ich rodziców, do korzystania z innych, niż samochód, sposobów dostania się do szkoły.

Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM zwraca uwagę, że warszawskie szkoły w przeważającej części znajdują się przy ulicach zarządzanych przez dzielnice i to one będą decydować o tego rodzaju zmianach.

– Naszym zdaniem rozwiązanie jest ciekawe i warte uwagi, dlatego będziemy je rekomendować dzielnicom i zainteresowanym szkołom podczas Rowerowego Maja, którego jesteśmy organizatorem. Niestety na drogach, którymi nie zarządzamy nie mamy wpływu na zmiany w organizacji ruchu. Tak naprawdę wszystko będzie zależało od zainteresowania poszczególnych dzielnic czy szkół – tłumaczy Gałecka.

Pomysł nie jest nowy, funkcjonuje m.in. we włoskim Bolzano i w ograniczonym zakresie w Edynburgu. Po jesiennych testach w Wiedniu tamtejsi urzędnicy i pracownicy szkół są z niego bardzo zadowoleni. Zwracają uwagę, że znacząco poprawił bezpieczeństwo.

Według zeszłorocznych badań Ibrisu na zlecenie Santander Polska 40 proc. rodziców uczniów w Polsce odwozi swoje dzieci na lekcje autem, na piechotę odprowadza je 36 proc., a komunikacją miejską odwozi je 22 proc.

PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony