Partnerzy serwisu:

Warszawa testuje przejście dla „smartfonowych zombie”

jd/inf. pras. 13.01.2020

arrow
arrow
Warszawa testuje przejście dla „smartfonowych zombie”
fot. ZDM Warszawa
Warszawa testuje przejście dla „smartfonowych zombie”
Warszawa testuje przejście dla „smartfonowych zombie”
Wzdłuż al. KEN powstały nowe sygnalizacje świetlne. W ramach prac ruszył też innowacyjny program pilotażowy, który ma dodatkowo podnosić bezpieczeństwo pieszych korzystających ze smartfonów.
Jeszcze w poprzednim roku wzdłuż al. KEN powstały nowe sygnalizacje świetlne na sześciu skrzyżowaniach. Na dwóch z nich (w okolicy numerów 81 i 101) prowadzony jest pilotaż, który polega na zamontowaniu specjalnych urządzeń sygnalizacyjnych.

„Ich zadaniem jest wyświetlanie na ziemi czerwonych linii. W ten sposób chcemy dać znać osobom, które akurat korzystają ze smartfona, że w tym momencie nie mogą wejść na przejście dla pieszych. Ma to poprawić ich bezpieczeństwo” – tłumaczy ZDM w komunikacie.

Urzędnicy podkreślają, że Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które testuje tego typu rozwiązanie. Drugim europejskim miastem jest Wiedeń. Jeśli rozwiązanie wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo, zapowiadają instalację podobnych urządzeń na innych skrzyżowaniach.

Z opublikowanego w zeszłym roku raportu Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że piesi, którzy na przejściach korzystają ze smartfona to niewielki odsetek i stanowią marginalny problem jeśli chodzi o bezpieczeństwo. W Warszawie zdarzały się jednak wypadki związane z wejściem pieszego pod tramwaj.

Choć to konkretne rozwiązanie jest testowane po raz pierwszy, nie jest to pierwsze przejście dla „smartfonowych zombie” w Polsce. W Poznaniu, Swarzędzu, czy Szczecinie testowano już przejścia z listwami ledowymi zatopionymi w chodniku. Zapalały się na czerwono i zielono w zależności od światła.

Warszawskie rozwiązanie wydaje się mieć przewagę nad tymi wielkopolskimi, które sprawiały problemy zimą, gdy led został przysypany śniegiem lub zakryty błotem. W tym przypadku ledowa lampa oświetla chodnik z góry.

Test odbywa się bezkosztowo. ZDM na wspomniane urządzenia nie wydał ani złotówki. Na swój koszt zamontował je wykonawca sygnalizacji.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony