Partnerzy serwisu:

Warszawa: Stalowa stanie się zielona. Rusza przetarg

Redakcja 24.03.2021

Warszawa: Stalowa stanie się zielona. Rusza przetarg
fot. ZDM Warszawa
Zamiast zbędnego betonu – zieleń. Tak zmieni się ulica Stalowa tej wiosny. Warszawski ZDM ogłosił przetarg na rozbiórkę betonowych powierzchni i nasadzenie w ich miejsce trawników i rabat z krzewami.
ZDM nie ogranicza działań do remontów infrastruktury drogowej. Działając w zgodzie z uchwaloną w 2019 roku warszawską „Strategią adaptacji do zmian klimatu”, drogowcy dążą do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. Dla warszawiaków „zielona” ulica jest miejscem, gdzie przyjemniej mieszkać. Takie zmiany przeszły m.in. ul. Francuska, Ludna, Saska, al. Jana Pawła II czy Górczewska. Kolejną, która przejdzie taką metamorfozę, będzie kameralna praska ul. Stalowa.

Planowane zmiany na Stalowej są możliwe dzięki wcześniejszemu uporządkowaniu parkowania m.in. w związku z rozszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Pradze-Północ. Po wyznaczeniu legalnych miejsc parkingowych na jezdni ZDM przystępuje do zabezpieczenia chodników przed nielegalnym postojem aut. W zgodzie z oczekiwaniami mieszkańców cel ten zostanie osiągnięty poprzez stworzenie nowych trawników i posadzenie roślin.

Przetarg na takie roboty został właśnie ogłoszony. Drogowcy planują zazielenić ok. półtorakilometrowy odcinek między ulicami Inżynierską i Szwedzką. Na całej jego długości po obydwu stronach ulicy betonowe płyty chodnikowe ustąpią miejsca nowym trawnikom i rabatom kwiatowym. Łącznie ZDM rozpłytuje blisko 2300 m kw. nawierzchni. Zieleń pojawi się m.in. wzdłuż miejsc parkingowych oraz w narożnikach skrzyżowań. Połączone zostaną też ze sobą istniejące misy drzew zapewniając tym samym roślinom lepsze warunki do życia.

Plany obejmują posadzenie 80 hortensji bukietowych, 311 sztuk ognika szkarłatnego, 926 śnieguliczek Chenaulta, 2190 wiśni karłowej i 5316 krzewów irgi błyszczącej. Całość nowej zieleni dopełnią 34 drzewa – robinie akacjowe.

Zamontowanych zostanie też ok. 30 stojaków rowerowych i tyle samo ławek. Zmiany nie wiążą się reorganizacją parkowania, ponieważ ta miała już miejsce w ramach wdrażania SPPN. Chodniki zastąpione zostaną zielenią również tylko tam, gdzie nie powodować to będzie utrudnień dla pieszych.

Należy pamiętać, że sadzenie i późniejsze utrzymanie zieleni nie jest głównym zadaniem ZDM. Obszerny projekt zagospodarowania dla ulicy Stalowej był szczegółowo uzgadniany ze stołecznym Zarządem Zieleni. Prace początkowo planowane były jesienią, ale okazało się to niemożliwe, m.in. ze względu na konieczność dokonania korekt w projekcie.

Na oferty firm w przetargu drogowcy czekają do 12 kwietnia. Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, wykonawca będzie miał 2 miesiące na zazielenienie ul. Stalowej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony