Partnerzy serwisu:

Warszawa. Siedem solarisów z fotowoltaiką już w MZA

jd/inf. pras. 20.11.2015

Warszawa. Siedem solarisów z fotowoltaiką już w MZA
fot. MZA Warszawa
Tabor Miejskich Zakładów Autobusowych powiększył się o siedem autobusów z panelami fotowoltaicznymi. Solarisy dotarły już do zajezdni Stalowa i w najbliższych dniach wyjadą na stołeczne ulice.
Do stolicy w ramach kontraktu z firmą Solaris trafi 60 przegubowców i 20 autobusów o długości 12 metrów. Pojazdy poza standardowym bogatym wyposażeniem charakterystycznym dla warszawskiej komunikacji (klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej, elektroniczny system informacji, monitoring, systemy samogaszące) mają zainstalowane panele fotowoltaiczne. Zapewniają one autobusom dodatkowe źródło zasilania (przegubowce mają baterie o mocy 1,5 kW, a dwunastometrowe – 1 kW) wystarczające do zasilenia elektronicznej informacji.

– 30% spalonego paliwa w każdym autobusie w Warszawie idzie na zasilanie dodatkowych urządzeń takich jak wyświetlacze czy kasowniki (oprócz klimatyzacji - dop. red). Pozytywne wyniki próbnego montażu paneli fotowoltaicznych przyniosły oszczędności paliwa rzędu nawet 5% w letnie dni i skłoniły spółkę do zamówienia nowych paneli na 80 fabrycznie nowych autobusach zamówionych w Solarisie. Korzyści wynikające z zastosowania tych urządzeń nie podlegają dyskusji – powiedział podczas Kongresu Transportu Publicznego Jan Kuźmiński, prezes MZA Warszawa.

Miejskie Zakłady Autobusowe jako pierwsza firma w Polsce zamówiła pojazdy z tego typu dodatkowym wyposażeniem. Na przełomie roku spółka otrzyma kolejnych 60 autobusów zamówionych w firmie Solaris.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Warszawski ZTM
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony