Partnerzy serwisu:

Warszawa. Ruszył III Kongres Czystego Powietrza

Jakub Dybalski 26.02.2020

Warszawa. Ruszył III Kongres Czystego Powietrza
fot. redakcja
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc otworzyli w środę III Kongres Czystego Powietrza. To największe w Polsce spotkanie specjalistów ds. smogu. – Chodzi o to, żeby pozostawić Mazowsze naszym dzieciom i wnukom czyste – mówiła Lanc.
Jeszcze przed formalnym otwarciem kongresu, zorganizowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR, warszawski ratusz, samorząd województwa mazowieckiego i Mazowiecką Agencję Energetyczną, Trzaskowski i Lanc podpisali deklarację współpracy między ich samorządami. Zapowiedzieli wymianę informacji, wzajemne wsparcie w wykorzystaniu funduszy europejskich i zaostrzenie lokalnych uchwał antysmogowych. Trzaskowski zapowiedział zakaz używania w Warszawie paliw stałych w piecach i kominkach do końca 2023 r.

Walka o czyste powietrze i walka z ociepleniem klimatycznym to dla mnie priorytet – mówił Trzaskowski i wymieniał działania stolicy w tym zakresie. – 300 mln zł wydanych i zaplanowanych na wymianę pieców, posadziliśmy 130 tys. drzew, zmieniamy politykę parkingową, rozpoczynamy dyskusję o tym czy w ścisłym centrum miasta da się stworzyć strefę bezemisyjną, inwestujemy w bezemisyjny tabor dla transportu publicznego – wymieniał jednym tchem.

Ten kongres zebrał licznych specjalistów. – Nie chcemy tylko rozmawiać. Chcemy wypracowywać dobre rozwiązania – dodawał.

– Najważniejsze jest zdrowie Polaków. Chodzi o to, żeby pozostawić Mazowsze naszym dzieciom i wnukom czyste – zaapelowała Lanc. – Podpisaliśmy deklarację w sprawie zaostrzenia przepisów uchwały antysmogowej. W ramach RPO dla województwa dofinansujemy wymianę pieców. Ale pan, Panie prezydencie, jest pan najważniejszym ogniwem tej drogi – zwróciła się do Trzaskowskiego.

Kongres to debata plenarna, w której m.in. o potrzebnych działaniach rozmawiają prezes NFOŚiGW, odpowiedzialny w rządzie za walkę ze smogiem Piotr Woźny i pełniąca podobną funkcję w warszawskim ratuszu Justyna Glusman, a następnie trzy ścieżki tematyczne. Uczestnicy przedyskutują, w jaki sposób zbierać informacje o zanieczyszczeniu powietrza, jakich mechanizmów wsparcia mogą oczekiwać samorządowcy realizujący działania antysmogowe, ale też zwykli posiadacze pieców, którzy chcieliby się ich pozbyć.

Trzecia ścieżka jest związana z mobilnością i zielenią. Tu istotne tematy, to m.in. jak zmieniać nasze miasta, by problem smogu zniknął, jak i jaką mobilność promować, czy elektromobilność to rozwiązanie problemu.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony