Partnerzy serwisu:

Warszawa: Ruszają prace na pl. Pięciu Rogów i konkurs dla Chmielnej

Witold Urbanowicz 01.03.2021

Warszawa: Ruszają prace na pl. Pięciu Rogów i konkurs dla Chmielnej
fot. UM Warszawa
Ruszyły prace przy wyczekiwanej przebudowie placu Pięciu Rogów u zbiegu Chmielnej, Brackiej, Zgody i Szpitalnej. – Całe centrum w ciągu najbliższych dwóch lat będzie wyglądało zupełne inaczej – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent miasta. Ruszył konkurs architektoniczny dla ul. Chmielnej, a w przyszłości takie konkursy mają ruszyć dla Brackiej i Zgody.
Prace realizuje Strabag za kwotę ok. 14,8 mln zł. – Dzisiaj zaczynamy nowy rozdział rozwoju Warszawy. Cieszę się bardzo, że rozpoczynają się prace przy placu Pięciu Rogów, które do jesieni zmieni swoje oblicze – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. W I etapie ruch w ciągu Szpitalnej jest zamknięty, natomiast możliwy jest przejazd w ciągu ul. Zgody w obu kierunkach.

Efektem prac będzie zupełnie odmieniona przestrzeń w centrum miasta. Ruch kołowy będzie znacznie ograniczony – do komunikacji miejskiej i ruchu mieszkańców. Docelowo przejazd będzie możliwy w ciągu Kruczej i Szpitalnej. Obowiązywać będzie strefa zamieszkania z priorytetem pieszych. – To obszar bardzo dobrze skomunikowany – w zasięgu 500 m znajdują się trzy stacje metra na dwóch liniach, kilka zespołów przystanek tramwajowych, nie wspominając o licznych przystankach autobusowych. Kwestią najbliższego czasu jest budowa podziemnego parkingu. To obszar bardzo dobrze skomunikowany – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

 

Przestrzeń placu zostanie wyrównana, bez wydzielonych krawężników i jezdni. – To miejsce ma wspaniały potencjał. Będzie to świetne miejsce do spędzenia czasu. Zmieni się nawierzchnia – pojawią się płyty 2x2 z betonu architektonicznego z domieszką kamienia, 22 dorodne drzewa 8- i 9-metrowe drzewa – wylicza Puchalski. Posadzone zostaną klony polne, pojawią się ławki i fontanna. Dodatkowo przebudowana zostanie też ulica Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich). Wizualizacje tutaj. Finisz prac zapowiadany jest na wrzesień, ale dużo zależy np. od odkryć archeologicznych.

Przebudowa pl. Pięciu Rogów ma być wstępem do większych zmian w centrum Warszawy. – Całe centrum w ciągu najbliższych dwóch lat będzie wyglądało zupełne inaczej – przestrzeń będzie przyjazna dla wszystkich, jak w każdym nowoczesnym mieście. Rozpisujemy konkursy na rozbudowę okolicznych ulic – mówi Trzaskowski.

Pierwszy z nich dotyczy Chmielnej od Domów Towarowych Centrum do Nowego Światu. – Rozpoczynamy etap zbierania wniosków do 16 marca. Będziemy oceniali jakość rozwiązań architektonicznych, ale i też działania powiązanie z najemcami itp. – mówi Marlena Happach, architekt miasta. Kolejny konkurs ma dotyczyć m.in. Złotej.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony