Partnerzy serwisu:

Warszawa: Rozkład jazdy tramwajów on-line w smartfonie

Redakcja 03.12.2020

Warszawa: Rozkład jazdy tramwajów on-line w smartfonie
fot. Alicja Tuhy Romanik
Teraz każdy pasażer na przystanku może sprawdzić, za ile minut przyjedzie jego tramwaj. W czasie rzeczywistym, a nie wg rozkładu. Pasażerowie mogą odczytywać informacje automatycznie dzięki NFC bądź alternatywnie – dzięki kodom QR.
Na wszystkich przystankach tramwajowych są już specjalne naklejki oznakowane symbolem NFC. Teraz wystarczy zbliżyć telefon do naklejki i na jego ekranie wyświetli się informacja, za ile minut przyjadą kolejne tramwaje. Nie trzeba instalować żadnej aplikacji, smartfon sam odczyta sygnał radiowy z nadajnika w naklejce. Wystarczy mieć włączoną opcję NFC w telefonie. Niezależnie od tego, na przystankach pasażerowie mogą korzystać z alternatywnej technologii, czyli kodów QR. Te naklejki są umieszczone obok klasycznych rozkładów jazdy.

Jak to działa?

Tramwaje Warszawskie już posiadają system, który wykorzystuje informacje z satelitarnych nadajników GPS umieszczonych w tramwajach. System przetwarza dane i dlatego można przewidzieć, za ile minut na przystanek podjedzie tramwaj. System informuje o rzeczywistym czasie przyjazdu tramwaju. Te informacje pokazują się na elektronicznych tablicach zainstalowanych na 184 przystankach w stolicy. Teraz, jeśli nie ma takiej tablicy na przystanku lub jest np. uszkodzona, informację można odczytać z telefonu komórkowego z pomocą technologii NFC.

Technologia NFC (z ang. near-field communication – komunikacja bliskiego pola) staje się standardem w smartfonach. NFC jest radiowym standardem komunikacji, który umożliwia bezprzewodową wymianę danych na odległość około 20 cm. Nadajnik NFC umieszczony jest w małej naklejce na przystanku, w gablocie w której znajdują się także klasyczne rozkłady jazdy.

Nie tylko rozkłady jazdy, ale zielona fala


Zastosowanie technologii NFC do odczytu przyjazdu tramwaju nie jest jedynym innowacyjnym rozwiązaniem wdrożonym przez Tramwaje Warszawskie. Tramwaje w stolicy szybciej przejeżdżają przez skrzyżowania dzięki technologii GPS. Technologia ta oraz wspomagające ją czujniki indukcyjne zamontowane w torach, umożliwiają uzyskanie efektu tzw. „zielonej fali” dla tramwaju już na niemal 60% skrzyżowań w Warszawie. W 2021 roku, odsetek skrzyżowań z priorytetem ma wzrosnąć do 70 procent.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Tramwaje Warszawskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony