Partnerzy serwisu:

Warszawa. Rekordowy Rowerowy Maj 2019

Jakub Dybalski 07.06.2019

Warszawa. Rekordowy Rowerowy Maj 2019
fot. ZDM
Dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków najbardziej rowerowy miesiąc w roku. Razem odbyli oni blisko półtora miliona aktywnych przejazdów! Wielu z nich przekonało się, że aktywny rodzaj podróżowania to wygodny i wartościowy sposób dotarcia na zajęcia. Nabyli pewności siebie w podróżowaniu po mieście, są bardziej samodzielni, zdrowsi i bardziej skoncentrowani na nauce, do aktywnych podróży przekonali się też rodzice. W wielu placówkach, choć już nieoficjalnie, rozpoczął się rowerowy czerwiec.
Do Rowerowego Maja placówki zgłaszają się same – tu nie ma przymusu, kampania ma zachęcać i budzić pozytywne skojarzenia z mobilnością. W tym roku w Rowerowym Maju wzięło udział 221 warszawskich placówek, w tym 101 przedszkoli, które do zabawy zaproszono po raz pierwszy. W kwietniu i maju w szkołach i przedszkolach odbywały się warsztaty przygotowujące dzieci do aktywnych podróży i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Zajęcia były prowadzone w salach, na boiskach i na ulicach. Dodatkowo ZDM zamontował przy szkołach stojaki, zarówno tymczasowe, jak i na stałe.

Dla rodziców przygotowano specjalne broszury zachęcające do aktywności i wyjaśniające zasady i przepisy związane z podróżowaniem rowerem oraz samą kampanią. Dla nauczycieli – koordynatorów szkolnych i przedszkolnych zorganizowano konferencję i szkolenia. To właśnie oni wykonali największą pracę, aby zachęcić swoich podopiecznych do aktywności.

Aktywnych uczestników było ponad 65 tysięcy. Na rowery, rolki, hulajnogi przesiadł się prawie każdy: do szkół i przedszkoli dotarło aktywnie 3 na 4 uczniów i przedszkolaków. Większą aktywnością wykazały się przedszkolaki niż uczniowie: 86 proc. przedszkolaków przynajmniej raz dotarło do przedszkola na jednośladach, takich uczniów było za to 74 proc.

Wskaźnikiem wykorzystywanym w kampanii jest frekwencja, czyli liczba aktywnych dojazdów do szkoły względem wszystkich możliwych. W całej Warszawie wyniosła ona 43 proc.

Najaktywniejszą placówką w Warszawie okazała się Szkoła Podstawowa nr 66 (92 proc. frekwencji) – weteran kampanii, od lat zajmujący czołowe miejsca w rowerowych rankingach. Najaktywniejszą klasą w Warszawie okazała się III s ze SP nr 152 im. Marii Dąbrowskiej na Ochocie – zakończyła maj ze stuprocentową frekwencją.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony