Partnerzy serwisu:

Warszawa przystosuje autobusy miejskie do transportu chorych do Szpitala Narodowego

Redakcja 05.11.2020

Warszawa przystosuje autobusy miejskie do transportu chorych do Szpitala Narodowego
fot. ZTM Warszawa
Stolica pomoże w transporcie chorych do Szpitala Narodowego. W tym celu dostosowane zostaną dwa autobusy miejskie na potrzeby pacjentów – będą one wyposażone m.in. w specjalne stanowiska z tlenem nawet dla 30 osób. Stolica nie wyklucza też zakupu autobusów z noszami.
Sytuacja epidemiczna pogarsza się z dnia na dzień, Warszawa robi wszystko, aby pomóc w walce o zdrowie pacjentów. Dlatego władze stolicy zaoferowały udostępnienie pojazdów Miejskich Zakładów Autobusowych, które pozwolą na jednoczesny transport większej liczby osób, odciążając tym samym karetki pogotowia.

W zajezdni przy ul. Stalowej trwa właśnie dostosowywanie miejskich autobusów. Zostaną one wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem czy przegrody ochronne dla kierowców. Transport autobusem będzie dostępny dla pacjentów, którzy mogą taką podróż odbyć na siedząco, nawet z zapewnioną ciągłą tlenoterapią. Zakładamy, że autobus będzie mógł przewieźć jednocześnie ok. 30 pacjentów.

Obecnie do transportu chorych przeznaczone są dwa autobusy o długości 12 m, jednak stolica zadeklarowała, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi udostępnić również pojazdy przegubowe. Samorząd zaoferował też gotowość do zabezpieczenia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań.

Do pracy MZA wyznaczy ok. 20 kierowców. Zostaną oni przeszkoleni przez Szpital Narodowy m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej. Szczegóły operacji zostały ustalone podczas spotkania dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, prezesa Miejskich Zakładów Autobusowych, dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz zastępcy dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Równolegle samorząd rozpoczyna rozmowy i analizy możliwości zamówienia autobusów z noszami, do przewozu pacjentów leżących. Stolica zgłosiła się już do dostawców taboru o przekazanie informacji na temat kosztów czy czasu realizacji. W zależności od potrzeb, Warszawa planuje też stworzyć mobilne punkty poboru wymazów w miejskich autobusach.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport