Partnerzy serwisu:

Warszawa: Przejścia naziemne w rejonie ronda Dmowskiego otwarte

Witold Urbanowicz 13.05.2022

Warszawa: Przejścia naziemne w rejonie ronda Dmowskiego otwarte
fot. Awizonosz
W piątek 13 maja 2022 r. otwarte zostały nowe przejścia naziemne w rejonie Ronda Dmowskiego. Pasy zlokalizowane są po zewnętrznej stronie przystanków tramwajowych – po czterech stronach skrzyżowania. To element tzw. Nowego Centrum Warszawy.
Zapowiedź wytyczenia pasów przy rondzie Dmowskiego pojawiła się już w 2014 r. Sprawa przez długi czas była jednak odwlekana z uwagi na niekończące się uzgodnienia. Umowę z wykonawcą podpisano ostatecznie w lipcu zeszłego roku.

Ze względów technicznych, w tym lokalizacji wyjść z przejścia podziemnego, wytyczenie pasów przy samym rondzie nie było możliwe. Przejścia dla pieszych powstały na wysokości ulic Poznańskiej, Nowogrodzkiej, Parkingowej i Widok – po zewnętrznej stronie przystanków tramwajowych. Na trzech przejściach – z wyjątkiem Parkingowej – zostały wytyczone też przejazdy rowerowe. Nowe przejścia są zabezpieczone sygnalizacją świetlną. Przystanki tramwajowe zostały poszerzone, wprowadzone zostało dużo nowej zieleni.

– Przebudowujemy centrum Warszawy, by było funkcjonalne, nowoczesne, zielone i bezpiecznie. Centrum zmienia się na naszych oczach. Nowe pasy zmieniają sposób poruszania się. Chcemy zszyć wyspy aktywności. Budujemy plac Centralny, Teatr Rozmaitości i Muzeum Sztuki Nowocześniej, zmieniamy wygląd ulic. Na Marszałkowskiej zasadziliśmy 60 drzew, przystanki tramwajowe są szersze – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. – Chodziło nam o to, by centrum spełniało swoją funkcję i nie wyglądało jak w miastach postsowieckich, tylko ruch był płynny i wszyscy mogli z centrum miasta skorzystać. Chodzi o osoby z niepełnosprawnościami, z wózkami czy rowerzystów – dodaje prezydent.


mat. UM Warszawa

– Przestrzeń publiczna należy do wszystkich mieszkańców – niekiedy bywa tak, że jedna grupa musi nieco ustąpić, by zrobić przestrzeń innym grupom. Długo mówiono, że Warszawa nie może mieć centrum. Przełamujemy imposybilizm i powstaje centrum Warszawy, dostępne dla wszystkich. To, co widzimy, to początek naszych marzeń – mówi Ewa Grupińska-Malinowska, przewodnicząca Rady Miasta.

Przebudowywany jest teraz pl. Pięciu Rogów. Trwają prace nad projektami ul. Zgody, Złotej i Kruczej. Miasto pracuje również nad koncepcją ul. Kruczej. Przy okazji przebudowy linii średnicowej metamorfozę mają przejść Aleje Jerozolimskie – wtedy też pasy mają zostać wytyczone bezpośrednio przy skrzyżowaniu.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony