Partnerzy serwisu:

Warszawa. Prokuratura skarży zmiany dot. płatnego parkowania. Trzaskowski: „Nie mają czym się zajmować”

Witold Urbanowicz 28.10.2020

Warszawa. Prokuratura skarży zmiany dot. płatnego parkowania. Trzaskowski: „Nie mają czym się zajmować”
fot. ZDM Warszawa
Prokuratura Okręgowa zaskarżyła dwie uchwały stołecznej Rady Miejskiej – ws. rozszerzenia strefy płatnego parkowania i wysokości kary za postój bez opłaty. – Widzę, że prokuratura nie ma kompletnie się czym zajmować, bo co ma prokuratura do rozszerzenia strefy płatnego parkowania? – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który zapowiada dalsze podnoszenie opłat i rozszerzanie strefy.
Skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego złożono 26 października. Prokuratura zarzuca „istotne naruszenie prawa dotyczącego błędów proceduralnych związanych z jej podjęciem”. Jak wskazuje prokuratura, rozszerzono strefę płatnego parkowania na Woli i Pradze Północ bez wymaganych prawem opinii, które weryfikowałyby, czy „warunki panujące na wskazanych ulicach pozwalają na ich włączenie do Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego z jednoczesnym zachowaniem prawidłowego ruchu pojazdów na drodze i komfortu użytkowników strefy”.

Prokuratura ma też zastrzeżenia odnośnie do podwyżki kary za nieopłacony postój, niezmienianej od 2003 r., która teraz wzrosła z 50 do 250 zł. Zdaniem prokuratury podwyżka była „rażąca”, a kierowcy nie mogą ponosić konsekwencji „kilkunastoletnich zaniechań związanych z podnoszeniem tej opłaty”. Zmiany powinny być stopniowe, by umożliwić ocenę „ich wpływu na kształtowanie przyzwyczajeń osób parkujących pojazdy”.

Zdaniem prokuratury, „trudno uznać opłaty za korzystanie z komunikacji publicznej za takie, które można odnieść w prosty sposób do opłat za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania”. Poza tym, jak wskazuje prokuratura, opłata dodatkowa za jazdę bez biletu wynosi 38-krotność ceny biletu jednorazowego. Analogicznie więc, gdyby przyjąć ten przelicznik, kara za brak biletu parkingowego powinna kształtować się na poziomie 114 zł.

Stanowiskiem prokuratury jest zaskoczone miasto. – O zaskarżeniu przez prokuraturę uchwał o SPPN dowiedzieliśmy się z mediów. Nie wiemy, co dokładnie wzbudziło zastrzeżenia. Na zmianę stawek pozwala ustawa o PPP uchwalona przez rząd. W przypadku rozszerzenia strefy mowa o braku „opinii”. Czyjej? Czego dotyczącej? Nie wiadomo – komentuje Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Do sprawy w Radiu Zet odnosił się też Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. – Widzę, że prokuratura nie ma kompletnie się czym zajmować, bo co ma prokuratura do rozszerzenia strefy płatnego parkowania? Ja będę rozszerzał tę strefę coraz szerzej i będę podnosił opłaty za parkowanie dlatego, że tak robi każde nowoczesne miasto w Europie i w Polsce – stwierdził Trzaskowski.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony