Partnerzy serwisu:

Warszawa: Po pilotażu motocykle wjeżdżają na buspasy

Redakcja 02.06.2020

Warszawa: Po pilotażu motocykle wjeżdżają na buspasy
fot. ZTM Warszawa
Stołeczni drogowcy zapowiadają wpuszczenie motocykli na buspasy w większym zakresie. W drugi weekend czerwca zmiany mają zostać wdrożone na Radzymińskiej. Przez ostatnie miesiące trwało projektowanie i opiniowanie zmian w organizacji ruchu.
Dopuszczenie motocyklistów do jazdy po buspasach to zmiana w organizacji ruchu, którą poprzedzono badaniami, analizą i specjalnym programem pilotażowym. Niezbędne były również opinie Policji czy Tramwajów Warszawskich. Należało wziąć pod uwagę przede wszystkim koordynacje sygnalizacji świetlnej – chodzi o to, by ruch po zmianach odbywał się bezpiecznie i bez przeszkód.

– W ocenie zasadności tego pomysłu kierowaliśmy się przede wszystkim bezpieczeństwem. Przez dwa sezony sprawdziliśmy w praktyce, jak dopuszczenie ruchu motocykli wpłynęło na bezpieczeństwo i funkcjonowanie buspasów. Wnioski są pozytywne – motocykliści z odpowiednim poszanowaniem potraktowali przywilej jazdy po wydzielonych pasach, a ze strony kierowców autobusów komunikacji miejskiej nie mieliśmy uwag krytycznych – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Pilotaż projektu trwał od maja 2018 r. do października 2019 roku. W tamtym czasie motocykliści mogli poruszać się po buspasie na ul. Radzymińskiej i al. Solidarności (na odcinku od ul. Krynoliny do Rzeszotarskiej) oraz na Trasie Łazienkowskiej (od Alej Jerozolimskich po al. Stanów Zjednoczonych/Ostrobramską). Pilotaż prowadzony był równocześnie z kampanią informacyjną „Motocykle na buspasach”.

Pozytywne wyniki pozwoliły podjąć decyzję o działaniach na szerszą skalę oraz utrzymaniu organizacji ruchu wprowadzonej na potrzeby pilotażu. W najbliższym czasie rozpoczęte zostanie wytyczanie nowego buspasa na kolejnym fragmencie ul. Radzymińskiej na odcinku Trocka – Młodzieńcza. Oznacza to, że autobusy komunikacji miejskiej oraz motocykliści będą mogli szybko, wygodnie i bezpiecznie przejechać przez całą długość ul. Radzymińskiej.

W kolejnym etapie stolica chce wdroży nową organizację ruchu na pozostałych ulicach (z buspasami). Trwają ostatnie ustalenie co do ul. Puławskiej (za Doliną Służewiecką do ul. Niedźwiedzia w obu kierunkach), Bitwy Warszawskiej (na odc. Grójecka – Al. Jerozolimskie) oraz Modlińskiej (na odc. Kuklińskiego – Elektronowa).

Zgodnie z prośbami drogowcy pracowali również nad możliwością dopuszczenia ruchu po buspasach karetek pogotowia, które nie jadą na sygnale. To wymagało zmian w przygotowywanych projektach organizacji ruchu.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony