Partnerzy serwisu:

Warszawa: Plac Zbawiciela plenerową kawiarnią? Ratusz nie mówi nie

Witold Urbanowicz 05.06.2020

Warszawa: Plac Zbawiciela plenerową kawiarnią? Ratusz nie mówi nie
fot. Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia co
Tętniący życiem plac Zbawiciela to popularne miejsce spotkań w stolicy. Miasto Jest Nasze zaproponowało, by w weekendy wyłączać tam ruch kołowy, wprowadzając jedną wielką „plenerową kawiarnię”. Ograniczenia ruchu nie wyklucza Ratusz, choć w mniejszym zakresie, niż proponują to aktywiści.
Plac Zbawiciela – zwany Zbawiksem albo placem Hipstera – to jeden z nielicznych prawdziwie miejskich placów w Warszawie, niezdominowanych przez funkcje transportowe. Przestrzeń, otoczona kawiarniami i restauracjami, tętni życiem.

Aktywiści z organizacji Miasto Jest Nasze zaproponowali ograniczenie ruchu i wprowadzenie „plenerowej kawiarni” ze stolikami, leżakami i sceną. Weekendowe zmiany miałyby być wprowadzane w piątek o godz. 13:00. Zachowany miałby być ruch tramwajów, natomiast ruch kołowy odbywałby się równoległymi ciągami – Marszałkowską bądź Al. Ujazdowskimi.

Częściowej realizacji pomysłu nie wykluczył stołeczny Ratusz. – Zamknięcie prawego pasa na okręgu pl. Zbawiciela możliwe w te wakacje. Więcej przestrzeni dla pieszych i dla restauratorów. Przy planowanej zmianie organizacji ruchu bierzemy pod uwagę głosy mieszkańców – zapowiedziała Karolina Gałecka, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Jak wyjaśnia Ratusz, nie chodzi tylko o ewentualne ogródki kawiarniane, ale też o uspokojenie ruchu i poprawę bezpieczeństwa. Przestrzeń placu była wykorzystywana do nocnych driftów i nowa organizacja ruchu miałaby ukrócić takie zachowania. Jednocześnie przeciwko całkowitemu zamknięciu ruchu opowiadają się okoliczni mieszkańcy, stąd mowa o wyłączeniu jednego z dwóch pasów.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony