Partnerzy serwisu:

Warszawa. Od lutego 65 zabranych praw jazdy na m. Poniatowskiego

Jakub Dybalski 18.11.2019

Warszawa. Od lutego 65 zabranych praw jazdy na m. Poniatowskiego
fot.
Podczas poniedziałkowej konferencji podsumowującej rok prezydentury Rafała Trzaskowskiego, miasto przedstawiło dane, z których wynika, że od lutego 65 kierowców straciło tam prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h.
Chodzi o kary nałożone przez policjantów patrolujących most w ramach ponadnormatywnych patroli, za które płaci miasto. Trzaskowski obejmował prezydenturę w atmosferze wzburzenia po wypadku rowerzystki na wspomnianym moście. Obiecał, że dbając o przestrzeganie ograniczenia prędkości, doprowadzi do zamontowania tam urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości. Miasto ma jednak kłopoty zarówno z jego kupieniem (tylko jedna firma w Polsce ma takie certyfikowane urządzenia), jak i obsługą. Zgodnie z obowiązującymi przepisami miasto nie może z takiego urządzenia korzystać. Musi je przekazać w zarząd Inspektoratowi Transportu Drogowego, który nie radzi sobie z własnymi urządzeniami.

Policjanci są więc rozwiązaniem tymczasowym. Docelowo mają zostać zastąpieni OPP. Od lutego przeprowadzili 2250 kontroli, wystawili 1247 mandatów, a 65 kierowcom zabrali prawo jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h. 349 kontroli skończyło się pouczeniem, ale z drugiej strony 16 razy sprawa trafiła do sądu.

Czy to dużo? Oznacza to, że w każdym miesiącu średnio 120-130 kierowców dostaje mandat, a 6-7 traci prawo jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że warszawski ZDM zbiera dane dotyczące zachowań kierowców na ulicach. Część z fotoradarów, które kilka lat temu zabrano samorządom nie wystawia mandatów, nie robi zdjęć, ale sprawdza prędkość. Stąd warszawscy urzędnicy mają dane dotyczące zachowania warszawskich kierowców.

Wynika z nich, że prędkość w Warszawie jest przekraczana masowo. Są odcinki ulic, gdzie za szybko jedzie prawie 100 proc. kierowców. W trakcie jednego dnia badań w tunelu Wisłostrady zauważono 4,5 tys. kierowców, którzy powinni stracić prawo jazdy, bo tak rażąco przekroczyli prędkość.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony