Partnerzy serwisu:

Warszawa: Nowy zintegrowany system zarządzania ruchem w 2018 r.?

Witold Urbanowicz 26.02.2016

Warszawa: Nowy zintegrowany system zarządzania ruchem w 2018 r.?
fot. Aktron, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Warszawa ma w tej chwili dosyć ograniczony zintegrowany system sterowania ruchem, obejmujący niewielki obszar śródmieścia. Miasto zrezygnowało też w ubiegłych latach ze środków na jegp rozbudowę. Teraz ma to się zmienić. – Chcemy w tym roku odświeżyć koncepcję. Będziemy się starali w latach 2017-2018 o dofinansowanie unijne – zapowiada Łukasz Puchalski, szef Zarządu Dróg Miejskich.
W tej chwili zintegrowany system sterowania ruchem obejmuje Aleje Jerozolimskie, Powiśle i odcinki Wisłostrady. Z uwagi na dosyć ograniczony zasięg, nie funkcjonuje on jednak wystarczająco efektywnie. Miasto przygotowywało projekt rozszerzenia systemu o kolejne 150 skrzyżowań, których część – notabene – nie spełnia już współczesnych wymagań prawnych w zakresie funkcjonowania sygnalizacji świetlnej. Warszawa otrzymała nawet 85-procentowe dofinansowanie unijne, ale ostatecznie zrezygnowano z projektu, bo miasto nie znalazło środków na wkład własny w wysokości zaledwie 15 mln zł.

Teraz jednak temat systemu zarządzania ruchem wraca do łask. – Zintegrowany system sterowania ruchem obejmuje teraz bardzo ograniczony system miasta i się bardzo zestarzał. Przygotowujemy się do tego, by w tym roku opracować koncepcję i odświeżyć dokumenty, które mieliśmy robione kilka lat temu. Chcemy uwzględnić to, co w międzyczasie się wydarzyło – zapowiada Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

Analiza ma uwzględniać m.in. najnowsze trendy i tendencje w tego typu rozwiązaniach na świecie, a także liczne, dokonane już inwestycje w Warszawie. – Jest kilka inwestycji cząstkowych bądź punktowych realizowanych przez ZDM, inwestycje prowadzą też Tramwaje Warszawskie, które bardzo mocno ingerują w infrastrukturę, budując często sygnalizację od nowa – zwraca uwagę Puchalski.

ZDM rozmawia teraz na temat opisu przedmiotu zamówienia z innymi instytucjami – to jest Tramwajami Warszawskimi, Zarządem Transportu Miejskiego, Inżynierem Ruchu czy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. – Będziemy się starali w latach 2017-2018 o dofinansowanie unijne na realizację tego projektu – zapowiada Puchalski.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inteligentne systemy transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony