Partnerzy serwisu:

Warszawa. Nie płacisz za parking? Złapie cię kamera

Jakub Dybalski 18.12.2017

Warszawa. Nie płacisz za parking? Złapie cię kamera
fot. ZDM Warszawa
Samochody wyposażone w kamery wesprą piesze patrole kontrolujące opłaty parkingowe – informuje stołeczny Zarząd Dróg Miejskich. Ma to uszczelnić system, a docelowo pozwolić na rezygnację z biletów parkingowych wkładanych za szybę.
E-kontrola pozwoli zdalnie, za pomocą kamer umieszczonych na samochodach, sprawdzać czy kierowca zapłacił za parkowanie samochodu. Kamery zeskanują numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych w SPPN i przekażą te dane do systemu, który zweryfikuje wniesienie opłaty za dany pojazd. Testy takiego systemu były prowadzone w ubiegłym roku. W tym roku rada miasta przegłosowała możliwość wprowadzenia podobnego rozwiązania.

ZDM tłumaczy, że dziś auta w rozległej strefie płatnego parkowania sprawdza tylko ok. 50 kontrolerów. A to powoduje, że wielu kierowców decyduje się zaryzykować i nie płacić. Jeden samochód z kamerami zastępuje ponoć aż pięć pieszych patroli, co uszczelni system. Efekt ma być taki, że kierowcy – zmuszeni do płacenia za postój – będą zajmować miejsce parkingowe krócej, a to spowoduje większą rotację pojazdów.

Drugim celem e–kontroli ma być ułatwienie życia kierowcom. Teraz ewentualne wezwanie do zapłaty jest wystawiane, gdy kontroler nie znajdzie za szybą biletu parkingowego. Tak się może zdarzyć, gdy kierowca zapłacił, ale o bilecie zapomniał, albo ten gdzieś się zsunął. W przyszłości, możliwa będzie całkowita rezygnacja z papierowych biletów.

ZDM planuje przeprowadzić w najbliższym czasie dialog techniczny, który pozwoli na sformułowanie szczegółowych warunków przetargu na tę usługę.

Dziennie ze Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego korzysta ok. 120 tys. samochodów. W tym roku wpływy z opłat za parkowanie wyniosły ok. 70 mln zł (dane na koniec listopada).


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony