Partnerzy serwisu:

Warszawa kontynuuje zazielenianie przystanków

Jakub Rösler 25.08.2021

Warszawa kontynuuje zazielenianie przystanków
fot. ZTM Warszawa
Warszawa stawia kolejne zielone wiaty przystankowe. Będzie ich 20, a pierwsza z nich już znajduje się na warszawskich ulicach, dokładniej na ulicy Batumi. Projekt jest realizowany przy współpracy z firmą L’Oréal.
Stolica kontynuuje zazielenianie wiat przystankowych. Mowa oczywiście o instalacjach, które mają zielony dach, najczęściej wykonany z rozchodnika. Wspomagają one małą retencję i zapewniają ustronne schronienie w trakcie upalnych dni pod zazielenioną wiatą. Pierwsze tego typu instalacje powstały w Warszawie w zeszłym roku, a teraz przyszedł czas na kolejne lokalizacje. Firmy L’Oréal i AMS we współpracy z ZTM postawią 20 nowych wiat, które będą przyjazne także dla ptaków. Dach ekowiaty to 9 mkw. powierzchni zieleni, która pomaga schłodzić przestrzeń, oczyszcza powietrze oraz pozwala zmagazynować nawet 90 l wody w czasie deszczu. Jak opisują inicjatorzy przedsięwzięcia – dzięki roślinom zapylenie powietrza w okolicach wiaty zmniejsza się o ok. 15-20 proc. Zainstalowana zieleń może pochłonąć 7,3 kg CO2 rocznie, a dodatkowo w upalnie dni obniżyć temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C. Wcześniej, firma AMS realizowała projekty zielonych wiat w Krakowie, Poznaniu i Lublinie.

– Rok temu z mojej inicjatywy AMS wykonał pierwszy zielony dach na przystanku przy Krasińskiego na Żoliborzu. Choć początkowo AMS i ZTM zapowiadał 10 wiat, dziś dostaliśmy potwierdzenie o kolejnych 20 przystankach, na których pojawi się zieleń! Zielone dachy wykonane są z wykorzystaniem rozchodnika. AMS nie musi tych dachów myć, ani pielęgnować. przegląd potrzebny kilka razy w roku. Zwiększa się więc retencja wody na naszych ulicach, oraz lokalnie wilgotność. Przede wszystkim pod wiatą jest chłodniej – komentuje na swoim koncie na twitterze Łukasz Porębski, radny warszawskiej dzielnicy Żoliborz.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony