Partnerzy serwisu:

Warszawa. Kładka rowerowa pod mostem Łazienkowskim za rok

Jakub Dybalski 12.04.2016

Warszawa. Kładka rowerowa pod mostem Łazienkowskim za rok
wiz. Transprojekt-Warszawa
Konsorcjum Warszawskiego Przedsiębiorstwa Mostowego i Intop Warszawa zbuduje kładkę rowerową pod odbudowanym po zeszłorocznym pożarze mostem Łazienkowskim. Ostateczny termin zakończenia budowy to 27 lipca 2017 r. We wtorek umowę z wykonawcą podpisali prezydent Hanna Gronkiewicz–Waltz i dyrektor ZDM Łukasz Puchalski.
Pieszo-rowerowa przeprawa przez Wisłę składa się z kilkusetmetrowej stalowej konstrukcji, która będzie podwieszona pod mostem, oraz z przyczółków po obu stronach Wisły. Kładka będzie miała szerokość 3,4 m, zostanie podwieszona poniżej pomostu przeprawy, a jej nachylenia nie przekroczą 6-7 proc. Cała trasa zostanie wyposażona w nowe oświetlenie. Powstaną dwie takie kładki – po północnej i południowej stronie mostu. Na lewym brzegu Wisły połączą się z drogami rowerowymi na Cyplu Czerniakowskim, a na praskim brzegu – z drogą rowerową wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego.

Wybudowana zostanie także dodatkowa kładka nad Wałem Miedzeszyńskim (po północnej stronie węzła Trasy Łazienkowskiej), która połączy się z wybudowaną właśnie drogą dla rowerów wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych. Zachowana zostanie również rezerwa pod ewentualną przyszłą rampę, pozwalającą dostać się na plaże i ścieżkę rekreacyjną na praskim brzegu Wisły.

Jak tłumaczył wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, kładka nie mogła powstać równolegle z odbudową mostu, bo zeszłoroczna reperacja miała na celu przywrócenie stanu sprzed katastrofy. Teraz z kolei most może być ulepszany. Przed pożarem przejechanie w tym miejscu na drugą stronę Wisły rowerem, a nawet przejście pieszo było mało przyjemne, bo wąski chodnik oddzielała od pędzących samochodów tylko niska stalowa bariera.

– Wstępny kosztorys jaki zakładaliśmy to ok. 17 mln zł – tłumaczył Puchalski. – W budżecie zabezpieczono na ten cel 16 mln zł, ale w przetargu wybraliśmy firmę, która wyceniła swoje usługi na 13,5 mln. Zresztą znamy ją dobrze, bo współpracujemy przy różnych projektach od lat – wskazywał.

Do przetargu na zaprojektowanie i budowę zgłosiło się pięć firm. Oprócz kryterium ceny wpływ na ocenę końcową miał również termin wykonania kładki (skrócenie czasu realizacji o 18 tygodni) oraz okres gwarancji – 120 miesięcy. Wszystkie podmioty, startujące w przetargu, zaoferowały 10-letni okres gwarancyjny i ostateczny termin zakończenia prac na 27 lipca 2017 roku. Kryterium rozstrzygającym była więc cena. Najdroższa oferta wynosiła 18,4 mln zł. Najniższą złożyło właśnie Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Sp. z o.o. Budownictwo Spółka komandytowa w konsorcjum z Intop Warszawa Sp. z o.o. – 13,5 mln zł.

Szczegółowy projekt opracowany zgodnie z koncepcją firmy Transprojekt-Warszawa powinien być gotowy jesienią 2016 r. Wtedy też WPM powinno rozpocząć budowę. Termin jej zakończenia mija 27 lipca 2017 r. Most Łazienkowski będzie szóstym obiektem mostowym z infrastrukturą rowerową.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony