Partnerzy serwisu:

Warszawa. Jest umowa na projekt tramwaju do Wilanowa

jd/inf. pras. 09.12.2019

Warszawa. Jest umowa na projekt tramwaju do Wilanowa
fot. Michał Szymajda
Tramwaje Warszawskie podpisały pierwszą umowę związaną z budową tramwaju z Pola Mokotowskiego do Wilanowa. To największa inwestycja tramwajowa w stolicy zaplanowana na najbliższe lata. Projektowaniem nowej trasy zajmie się krakowska firma Progreg.
Wykonawca będzie musiał zdobyć wszystkie zgody i pozwolenia administracyjne pozwalające przeprowadzić roboty budowlane. W ciągu około 15 miesięcy wykonawca opracuje projekty budowlane. Wartość całej umowy wyniesie blisko 7 mln 676 tys. zł.

Trasa zacznie się przy stacji metra Pole Mokotowskie, następnie będzie przebiegać ulicą Rakowiecką do Puławskiej. Dwudziestometrową różnicę poziomów w kierunku Dolnego Mokotowa tramwaj pokona ulicą Goworka i Spacerową. Dalej trasa – prosto ulicą Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów. Trasa będzie miała dwie odnogi – pierwsza w ciągu ulicy Gagarina aż do Czerniakowskiej. Druga odnoga będzie zabudowana w ulicy Świętego Bonifacego aż do pętli autobusowej Stegny. Główna trasa do Miasteczka Wilanów przebiegać będzie Aleją Rzeczpospolitej, a końcowy terminal znajdzie się w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Branickiego.Czas przejazdu 12-kilometrową trasą z Wilanowa do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut, do stacji metra Pole Mokotowskie – około 18 minut.

Realizację umowy na roboty budowlane zaplanowano między 2021 a 2023 rokiem. Budowa trasy tramwaju jest dofinansowana ze środków unijnych na lata 2014 – 2020. Inwestycji towarzyszy także zakup nowych tramwajów, na które podpisaliśmy umowę w czerwcu. Producent dostarczy ich, w zależności od wybranego wariantu, nawet 213. Kolejnym elementem inwestycji jest budowa nowej, piątej zajezdni na Annopolu.

Warszawa ma największy w historii Polski program inwestycji tramwajowych – w stolicy przybędzie około 20 km nowych tras tramwajowych. W najbliższych latach tramwaje pojadą między innymi tunelem do Dworca Zachodniego, do Wilanowa i na Gocław. Tramwaje Warszawskie przygotowują się też do budowy trasy na ul. Kasprzaka. Rozpoczęły się już pierwsze prace na nowej trasie między Nowodworami a Winnicą.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Tramwaje Warszawskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony