Partnerzy serwisu:

Warszawa: Izabelin i Konstancin-Jeziorna trafią do I strefy ZTM

Witold Urbanowicz 03.07.2018

Warszawa: Izabelin i Konstancin-Jeziorna trafią do I strefy ZTM
fot. ZTM Warszawa
Pierwsza strefa warszawskiego transportu publicznego zostanie rozszerzona o dwie kolejne gminy – Izabelin oraz Konstancin-Jeziorna. Na najbliższej sesji rady miasta w Warszawie ma zostać przyjęta uchwała w tej sprawie, która miałaby obowiązywać od 1 września.
Na najbliższej sesji rady miasta w Warszawie ma zostać przyjęta uchwała w sprawie zmiany granic I strefy biletowej, która zostanie rozszerzona o podwarszawskie gminy Izabelin i Konstancin-Jeziorna. Zmiany te miałyby wejść w życie od września. Przez teren Izabelina przejeżdżają linie 708, N58, L-7 oraz L18, natomiast przez Konstancin-Jeziornę jeżdżą 700, 710, 724, 725, N50, L14, L15, L16, L21, L24, L28 i L42.

Do tej pory jedynie dwie podwarszawskie gminy zdecydowały się dołączyć do I strefy – Marki w 2016 r. i Łomianki w 2018 r. W ostatnim czasie jednak rada miasta Konstancin-Jeziorna oraz rada gminy Izabelin podjęły uchwały, które upoważniają władze tych jednostek samorządowych do rozpoczęcia procesu ich włączenia do I strefy oraz deklarują zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych.

Obecnie gminy te pokrywają 40% kosztów linii strefowych (7xx), 80% kosztów linii lokalnych uzupełniających (Lxx) oraz 100% kosztów linii nocnych. Po przesunięciu granic strefy I samorządy będą musiały pokrywać 60% kosztów linii strefowych (7xx). Linie 700, 708 i 725, które będą przebiegać teraz wyłącznie w granicach I strefy zmienią swoje oznaczenia.

Jak wynika z uzasadnienia uchwały, utrzymuje się wysoki udział transportu indywidualnego do Warszawy. Zwiększenie atrakcyjności cenowej komunikacji podmiejskiej jest jednym ze sposobów przeciwdziałania temu zjawisku. Ponadto linie komunikacyjne na terenie tych gmin pełnią ważną rolę także dla mieszkańców stolicy – gmina Izabelin stanowi bezpośrednie zaplecze dla Puszczy Kampinoskiej, znajduje się tam też ważny ośrodek dla niewidomych dzieci, natomiast Konstancin-Jeziorna to jedyne na Mazowszu uzdrowisko.

Nie są to jedyne zmiany w funkcjonowaniu stref biletowych. Od września posiadacze Karty Warszawiaka będą mogli podróżować do II strefy w cenie biletu długookresowego na I strefę. Ponadto rozszerzona zostanie też oferta Warszawa+ o kolejne progi finansowe. W ramach tego rozwiązania gminy dopłacają do biletu swojego mieszkańca określoną kwotę, dzięki czemu ci mogą nabyć go za odpowiednio niższą cenę. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.  

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Warszawski ZTM
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony