Partnerzy serwisu:

Eksperyment w Warszawie. Bankowy z ograniczonym ruchem w wakacje?

Witold Urbanowicz 09.05.2019

Eksperyment w Warszawie. Bankowy z ograniczonym ruchem w wakacje?
fot. WU
Warszawski plac Bankowy ma szansę – przynajmniej na chwilę – przestać być wielkim parkingiem. – Chcemy w te wakacje przeprowadzić na pl. Bankowym eksperyment, by sprawdzić jakby wyglądał i pracował, gdybyśmy go częściowo wyłączyli z ruchu – zapowiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
Plac Bankowy, przy którym mieści się Urząd Miasta, obecnie w całości podporządkowany jest funkcjom komunikacyjnym. Większą jego część zajmują jezdnie, parking oraz przystanki autobusów. Gdzieś pomiędzy wciśnięty jest pomnik Słowackiego. Nie jest to przestrzeń, która zachęca do przebywania. Nie jest ona też przyjazna dla pieszych i pasażerów komunikacji (brak wszystkich przejść dla pieszych, długie pasy).

Być może niebawem się to zmieni. – Chcemy w te wakacje przeprowadzić taki eksperyment, który dotyczy pl. Bankowego. Chcielibyśmy sprawdzić, jakby wyglądał i pracował, gdybyśmy go częściowo wyłączyli z ruchu – zapowiedział w Radiu Warszawa Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Zaznaczył przy tym, że ciężko sobie wyobrazić oczywiście całkowite wyłączenie placu z ruchu.

– Prowadzimy analizy, w jaki sposób i którą część można by próbować animować i co mogłoby się na placu znaleźć. Chcemy, by pl. Bankowy ożywić w pierzei zachodniej, przylegającej do Ratusza i Urzędu Wojewódzkiego, w zasadzie zupełnie pozbawionej teraz ruchu pieszego. Znajduje się tutaj duży parking wokół pomnika Słowackiego – mówi dla Antyradia Olszewski.

Wiceprezydent podkreśla, że będzie to projekt testowy. – Docelowa zmiana musi być efektem sprawdzania, co działa, a co nie. Podobnie jak to było na Otwartej Ząbkowskiej – wskazuje Olszewski. Podkreśla, że samo ograniczenie ruchu, a nawet wprowadzenie zieleni i małej architektury nie gwarantuje sukcesu. – Potrzebny jest jeszcze program, który spowoduje, że będzie po co przyjść – mówi Michał Olszewski.

Zapowiedzi budzą obawy zmotoryzowanych w związku z ograniczeniem liczby miejsc parkingowych. Dlatego też, jak podkreśla Olszewski, projekt będzie realizowany w wakacje. – Bilans miejsc parkingowych jest przez nas badany. W czasie wakacji, gdy te miejsca zostaną zajęte przez projekt miejski, jest mniejsze zapotrzebowanie na miejsca parkingowe – zauważa Olszewski.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony