Partnerzy serwisu:

Cmentarze zamknięte. Miasta skarżą się na późną decyzję i zmarnowane wydatki

Witold Urbanowicz 30.10.2020

Cmentarze zamknięte. Miasta skarżą się na późną decyzję i zmarnowane wydatki
fot. ZTM Warszawa
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił właśnie zamknięcie cmentarzy od 31 października do 2 listopada. – Tradycja jest mniej ważna niż życie – mówi premier. Taka późna decyzja stawia to w trudnej sytuacji miasta, który poczyniły szereg przygotowań, w tym organizacji ruchu i komunikacji.
Zgodnie z ogłoszoną dziś przed godz. 16 decyzją cmentarze w sobotę, niedzielę i poniedziałek będą zamknięte. – Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował też o unikanie wyjazdów poza miasto oraz o to, by seniorzy przez najbliższe dwa tygodnie nie opuszczali domów. Zaapelował też o pracę zdalną. W takim trybie będzie funkcjonować administracja publiczna. – Mamy prostą dyrektywę dla administracji publicznej – wszyscy, którzy mogą, muszą pracować zdalnie – wskazuje Morawiecki. 

Decyzja rządu to duże wyzwanie dla samorządów. Miasta – zarówno większe, jak i mniejsze – poczyniły szereg przygotowań związanych ze zmianą organizacji ruchu w rejonie cmentarzy czy przygotowaniem komunikacji dowozowej. To także konkretne wydatki. – 1 mln zł kosztowało Warszawę przygotowanie komunikacji miejskiej i nowej organizacji ruchu, wydaliśmy setki decyzji na handel przedsiębiorcom, dla których to kluczowy dzień w roku. Od tygodni prosiliśmy o decyzję. A rząd dopiero teraz decyduje o zamknięciu cmentarzy. Kpina – komentuje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Jak wylicza miasto, koszt przygotowania czasowej organizacji ruchu przy 14 cmentarzach to 400 tys. zł. Przygotowanie 30 linii cmentarnych (w tym trzy tramwajowe) to 500 tys. zł, a dodatkowe kursy komunikacji miejskiej w okresie Wszystkich Świętych to 250 tys. zł. Samorząd wskazuje, że nawet jeśli autobusy nie wyjadą na ulice, to i tak te koszty zostaną poniesione – operator będzie zobowiązany ponieść koszty przygotowania pojazdów oraz wynagrodzeń kierowców. Pozostałe poniesione wydatki to koszt informacji pasażerskiej (rozkłady jazdy, plakaty, ulotki, itp.) oraz organizacja punktów sprzedaży biletów (wynajem kontenerów na punkty, zaplecze socjalne, środki ochrony epidemicznej).

– Zawsze można było jutro... Setki tysięcy wydaliśmy na organizację ruchu, dodatkowe kursy komunikacji publicznej, nie wspominając o przedsiębiorcach, którzy już się zaopatrzyli w znicze, kwiaty... Uważam, że to dobra decyzja, ale szkoda, że tak późno! – dodaje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Komunikację cmentarną odwołały już m.in. władze Wrocławia, Kielc, Warszawy oraz Zarządu Transportu Metropolitalnego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport