Partnerzy serwisu:

Warszawa. Chodnik przy rondzie Daszyńskiego „zjada” smog

jd/inf. pras. 22.11.2018

arrow
arrow
Warszawa. Chodnik przy rondzie Daszyńskiego „zjada” smog
fot. ZDM Warszawa
Warszawa. Chodnik przy rondzie Daszyńskiego „zjada” smog
Warszawa. Chodnik przy rondzie Daszyńskiego „zjada” smog
Dzięki współpracy z ZDM i partnerami naukowymi firma Skanska zbudowała przy Rondzie Daszyńskiego chodnik pochłaniający smog.
Specjalne płyty chodnikowe w technologii TXACTIVE, które zostały zamontowane na odcinku o powierzchni 350 mkw. na ul. Towarowej – tuż przy Rondzie Daszyńskiego – mogą pomóc w trudnej walce z pyłem i spalinami. Specjalny beton z domieszką tlenku tytanu, dzięki promieniom słonecznym wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych substancji (w szczególności dwutlenku azotu), które w dalszym procesie rozkładają się na nieszkodliwe związki i wraz z wodą deszczową odpływają do gleby.

Chodnik wybudowany przy Rondzie Daszyńskiego przynosi już pierwsze efekty. Badania i obserwacje przeprowadzone w tym miejscu pokazują, że stężenie szkodliwych substancji obniżyło się o niemal 30%. Znaczna poprawa powietrza została zaobserwowana również na wysokości 50 cm od podłoża, co jest szczególnie istotne dla zdrowia małych dzieci.

Pozytywne testy pierwszego chodnika pochłaniającego smog wypadły na tyle dobrze, że w planach firmy Skanska jest budowa kolejnych 6 tys. m kw. trotuarów z wykorzystaniem tej technologii. Popieramy tę inicjatywę, dlatego ZDM w dalszym ciągu zamierza współpracować przy realizacji tego projektu, aby „zielonych chodników” było w Warszawie coraz więcej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Smog
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony