Partnerzy serwisu:

Warszawa. Badania potwierdziły. W metrze leżał słoń

jd/inf. pras. 13.08.2019

Warszawa. Badania potwierdziły. W metrze leżał słoń
fot. UM Warszawa
Pod koniec ubiegłego roku, podczas budowy stacji metra C08 Płocka na Woli, odnaleziono kości prehistorycznego ssaka. Zakończone zostały badania, których celem było ustalenie gatunku zwierzęcia. To samica słonia leśnego.
Znalezione kości miednicy oraz fragmenty kończyn należały do około 20-letniej samicy słonia leśnego. Wiek znaleziska datuje się na około 132–115 tysięcy lat. Słonie leśne, które żyły na terenach Polski w interglacjale eemskim, gdy temperatury były zbliżone do obecnych. Mierzyły nawet 4,5 metra wysokości i ważyły do 7 ton.

Na fragmenty szkieletu robotnicy natrafili 6 metrów pod ziemią. O znalezisku poinformowani zostali pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, które prowadzi nadzór archeologiczny nad budową tego odcinka II linii metra.

Wstępne oględziny znaleziska sugerowały, że są to fragmenty miednicy oraz kończyn kopalnego ssaka, należącego do słoniowatych. Kości zostały zabezpieczone i przewiezione do Państwowego Muzeum Archeologicznego. Ostatecznie określenia gatunkowego zwierzęcia dokonali specjaliści z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Znalezisko zostanie upamiętnione w strefie ogólnodostępnej na antresoli stacji Płocka (wyjście w kierunku ul. Wolskiej), czyli w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca znalezienia kości samicy słonia leśnego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Metro Warszawskie
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony