Partnerzy serwisu:

Warszawa. Autobusy sprzedają MPT, cena tajna, taksówkarze protestują

Jakub Madrjas 30.08.2021

Warszawa. Autobusy sprzedają MPT, cena tajna, taksówkarze protestują
fot. MZA Warszawa
Miejskie Zakłady Autobusowe oraz iTaxi.pl podpisały przedwstępną umowę sprzedaży aktywów Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego zaledwie kilka miesięcy po ich przejęciu. Cena nie została ujawniona. Taksówkarze rozpoczęli dziś (30 sierpnia) protest.
W kwietniu ubiegłego roku Rady Miasta przegłosowała uchwałę w sprawie połączenia Miejskich Zakładów Autobusowych i Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego. Zmiana weszła w życie z początkiem 2021 roku. Jak uzasadniano, „celem połączenia jest możliwość wykorzystania doświadczeń MPT oraz jej infrastruktury do realizacji zadań własnych m.st. Warszawy związanych z programami z zakresu pomocy społecznej, skierowanymi do osób niepełnosprawnych i seniorów, a także dalsze funkcjonowanie marki MPT w ramach struktur MZA”. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

iTaxi przejmuje aktywa MPT

Dlatego w ubiegłym tygodniu zaskoczenie wywołała informacja, że Miejskie Zakłady Autobusowe  przedwstępną umowę sprzedaży aktywów Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego spółce iTaxi. – Wierzymy, że zawarta właśnie umowa będzie korzystna dla kierowców i pracowników dotychczasowego Wydziału Taksówkowego MZA – mówił w komunikacie Jan Kuźmiński, prezes zarządu Miejskich Zakładów Autobusowych. MZA pisało, że dzięki umowie taksówkarze MPT będą mogli obsługiwać ponad 4 tys. klientów instytucjonalnych, zyskają dostęp do największej liczby miejsc postojowych zlokalizowanych przy głównych węzłach komunikacyjnych, centrach biznesowych, szpitalach czy najważniejszych punktach Warszawy oraz możliwość korzystania z aplikacji i systemów oferowanych przez iTaxi.pl.

- Pozostali pracownicy MPT zatrudnieni obecnie w Wydziale Taksówkowym MZA pozostaną na swoich dotychczasowych stanowiskach, a ich kwalifikacje i potencjał zostaną wykorzystane w ramach zadań realizowanych przez miejską spółkę. Przy MZA zostaną też znaki towarowe Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego. Zgodnie z umową MZA udzieli iTaxi.pl licencji na korzystanie z nich na okres 2 lat - poinformowało MZA.

iTaxi podkreślało z kolei, że to kolejny, po przejęciu krakowskiej Korporacji Barbakan i rozpoczętej w lipcu br. integracji z wrocławskim Wicar Taxi, krok w kierunku konsolidacji rynku taksówkowego pod ogólnopolską marką iTaxi.pl. – Procesem integracji marek MPT oraz iTaxi kontynuujemy na naszej platformie technologicznej konsolidację rynku warszawskiego, a w szerszej perspektywie – ogólnopolskiego. Zgodnie z przyjętą strategią rozwoju dążymy do uzyskania statusu wiodącego dostawcy usług związanych z podróżowaniem dla biznesu oraz klientów indywidualnych w skali nie tylko regionu, ale i całego kraju – komentuje Jarosław Grabowski, szef iTaxi. 

Umowa oprócz przejęcia przez iTaxi.pl głównych aktywów MPT, uruchamia również proces cesji umów z taksówkarzami i wszystkimi kontrahentami współpracującymi dotychczas z MPT. Z końcem września planowane jest pełne włączenie aktywów MPT w systemy i strukturę iTaxi.

Cena nie ujawniona, posłanka zarzuca nieprzejrzystość

Według komunikatu iTaxi, umowa była wynikiem wygranego przez iTaxi postępowania konkursowego przeprowadzonego przez MZA. Cena jednak nie została ujawniona. Zdaniem Gazety Stołecznej ma do tego dojść za dwa-trzy miesiące, już po podpisaniu ostatecznej umowy.

W rozmowie z Polskim Radiem posłanka Joanna Lichocka nazwała sprzedaż przedsiębiorstwa bulwersującą. - To jest zrobione w sposób absolutnie nietransparentny. Oficjalnie mówi się, że kwotę sprzedaży utajniono. Nie podaje się dlaczego. To jest skandal. Warszawiacy powinni wiedzieć, za jaką cenę […] kupuje się najstarszą firmę w Warszawie - powiedziała w Polskim Radiu.

Protest bez utrudnień

Dziś w Warszawie rozpoczął się protest taksówkarzy MPT. Kierowcy zebrali się na błoniach Stadionu Narodowego i oflagowali swoje samochody. Potem rozpoczął się wolny przejazd pod sejm - podaje Radio dla Ciebie. – Boimy się o swoje miejsca pracy, tym, że zniknie marka. Jesteśmy oburzeni. 70 lat do czegoś zobowiązuje – tłumaczą swój protest.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony