Partnerzy serwisu:

Warbus z problemami. Nie wyjechały autobusy w Lublinie, Elblągu i Obornikach

Witold Urbanowicz 18.07.2019

Warbus z problemami. Nie wyjechały autobusy w Lublinie, Elblągu i Obornikach
fot. Travelarz, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia common
Prywatny przewoźnik Warbus, który obsługuje kilka kontraktów publicznych, zawiesił nagle działalność przewozową w Lublinie, Elblągu i Obornikach. Przyczyną są problemy finansowe przewoźnika, którymi Warbus obarcza ZTM w Lublinie.
Warbus, który świadczy usługi przewozowe w ramach komunikacji miejskiej, 17 lipca w godzinach wieczornych poinformował o wycofaniu autobusów. Przyczyną jest zaburzenie płynności finansowej, co jest spowodowane – jak twierdzi przewoźnik – brakiem zapłaty przez Lublin 6 mln zł za realizację usług. ZTM w Lublinie miał jednostronnie zmienić zasady waloryzacji stawki za wozokilometr i wypłacać mniejsze środki.

Zdaniem organizatora Warbus próbuje jednak wyłudzić pieniądze, tym bardziej, że inni przewoźnicy nie zgłaszają roszczeń. „Licząc waloryzacje wg Warbusa stawka za wzkm na koniec umowy zbliżałaby się do ok. 90 zł. ZTM w Lublinie nie może inaczej liczyć waloryzacji niż wynika to z umowy. Sposób liczenia waloryzacji jest tożsamy z innymi umowami, zawartymi na świadczenie usług przewozowych” – informuje organizator lubelskiej komunikacji. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie zapewnia, że wobec spółki Warbus nie ma żadnych zaległości wymagalnych oraz żadnego długu i wymagalnych roszczeń.

ZTM w Lublinie podkreśla, że Warbus od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi „Bardzo zła sytuacja finansowa spółki Warbus nie jest wynikiem realizacji umowy na rzecz Gminy Lublin. Podmiot ten posiada szereg zaległości miedzy innymi z tytułu ZUS. Posiada również zaległości wobec swoich pracowników, co jest sytuacją długoterminową" – podaje ZTM i przypomina, że przejawem problemów były chociażby braki w realizacji kursów, wynikające z protestu kierowców, którzy na czas nie otrzymywali wynagrodzenia oraz przerwy w zakupie paliwa.

W Elblągu informacja o zaprzestaniu świadczenia usług przez Warbus wpłynęła pod wieczór 17 lipca. W związku z tym od dzisiaj występują utrudnienia w kursowaniu linii 10, 11, 13, 17, 30 i 31, które obsługuje Warbus. „ZKM prowadzi działania mające na celu zminimalizowanie skutków zaistniałej sytuacji, aczkolwiek bardzo późne przekazanie informacji uniemożliwia nam całkowitą eliminację problemów. Na części linii pojawią się autobusy zastępcze (podmiejskie) z nietypową kolorystyką i niepełnym oznakowaniem” – poinformował organizator komunikacji. Nie udało się jednak wznowić kursowania linii 31. „Zwróciliśmy się do MPK Lublin, jako podmiotu wewnętrznego, o zintensyfikowanie działań mających na celu zabezpieczenie usług przewozowych, poprzez zabezpieczenie zarówno taboru jaki i kierowców. Efektem podjętych działań przez spółkę miejską jest m.in. zakup 28 używanych autobusów od MZA Warszawa” – przypomina ZTM.

W Lublinie, gdzie Warbus świadczył usługi 30 autobusami, w tym 20 przegubowymi, zostały zawieszone wybrane kursy 2, 3, 6, 10, 13, 14, 20, 26, 30, 31, 32, 39, 40, 42, 44, 45 nie zostaną wykonane. Dzisiaj i jutro osoby, które mają ważny bilet okresowy na dowolną jedną linię, mogą korzystać ze wszystkich linii komunikacji miejskiej.

W Obornikach z powodu rezygnacji Warbusu zawieszono całą komunikację miejską. „Gmina Oborniki pomimo aktualnej umowy z firmą Warbus sp. z o.o., dotyczącą świadczenia usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego została postawiona przed faktem dokonanym, jednak ma plan awaryjny. Procedura jego wdrażania została rozpoczęta, jednak zorganizowanie nowego taboru oraz podpisanie umowy z nowym przewoźnikiem może potrwać od 14 do 21 dni. Władze miasta czynią starania aby przerwa w świadczeniu usług potrwała jak najkrócej” – informuje gmina.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony